zorgvuldig uit te huwelijken, kon hij een internationaal handelsimperium opbouwen. Een van zijn dochters was ge trouwd met de vaak genoemde Gregorio de Ayala, een an dere dochter met de Duitse koopman Joachim Pronders, die zich ingezet heeft om Haarlems laken in het Oosten te ver kopen, zoals we gezien hebben. Niet alleen in de handel was De Wit actief, ook pachtte hij van 1528 tot 1535 de tol van Iersekeroord. Het is aan te nemen dat die zevenjarige pacht van deze tol, die de toegang vanuit het Westen tot de Brabantse jaarmarkten beheerste, hem geen windeieren ge legd heeft.6o> Bovendien toonde Frans meer dan een gemiddelde belang stelling voor de lokale politiek. In de periode vanaf 1505 treffen we hem als een van de 'rijkdommen' aan bij het af horen en sluiten van de stadsrekening. Het was namelijk gebruik dat bij die gelegenheid niet alleen het gerecht en de vroedschap present waren, maar dat ook enige notabelen werden uitgenodigd die geen deel uitmaakten van hel stadsbestuur. In 1511/1512 komen we hem tegen als exue- meester, dus belast met de controle op en het beheer van de uit het exuerecht voortvloeiende belasting.60 Zijn echte be stuurlijke carrière startte in 1519 toen hij tot een van de vier burgemeesters werd benoemd. Onafgebroken bekleedde hij dit ambt tot in maart 1527. Na een jaar vroedschapslid ge weest te zijn, kwam hij in april 1528 terug als burgemeester om dat te blijven tot april 153168) Gregorio de Ayala behoorde tot een belangrijke Spaanse koopliedenfamilie die verweven was in het toenmalige in ternationale handelsnetwerk. Een familie die bovendien bijzondere banden met de Habsburgers onderhield. Grego rio was een der bankiers van Karei v en van rooms-koning Ferdinand. De laatste heeft Gregorio in 1536 geridderd. De relatie met dit vorstenhuis heeft het hem mogelijk gemaakt om bij conflicten direct zijn heil te zoeken bij de Grote Raad van Mechelen. We zagen reeds dat hij zijn geschil met Haarlem aanvankelijk buiten het Hof van Holland wist te houden om het direct aan Mechelen voor te leggen. Uit eindelijk heeft Ferdinand zelf ingegrepen en door land voogdes Maria van Hongarije de arbitrage laten regelen. Gregorio is vóór hij zich in 1519 in Antwerpen vestigde, een korte tijd in Brugge geweest. Via zijn schoonvader is hij in Haarlem doorgedrongen om zijn draperie te begin nen. Hoewel hij er een huis heeft gehad, bleef Antwerpen, het internationale handelscentrum van die tijd. zijn echte vestigingsplaats. Toen Gregorio in 1534 zijn onderneming in Haarlem opgaf, heeft hij direct daarna banden aange- 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 25