PAUL DIRKSE 'Heylighe Patroonen van T'Bisdom Haerlem' Een bijzondere gravure met als titel 'Heylighe Patroonen van T'Bisdom Haerlem' vormt het uitgangspunt van dit ar tikel (afb. i). l) Hierop zijn Bavo, Willibrordus, Jeroen, Gangulphus, Wulfrannus, Engelmundus, Werenfridus en Adelbertus afgebeeld. Deze serie is de eerste van een reeks van drie, welke in 1632 in opdracht van het kapittel van Haarlem werd vervaardigd. Serie twee en drie tonen samen nog zeventien andere heiligen wier feest in het bisdom Haarlem maar ook in het aartsbisdom Utrecht wordt ge vierd. Het gaat hier om Martinus, Bonifatius, Fredericus, Wigbertus, de beide gebroeders Ewald, Switbertus, Wilfri- dus en Willibaldus (tweede reeks), en Gregorius, Egbertus, Lebunus, Marcellinus, Odulphus, Ursula, Cunera en Barba ra (derde reeks). Van de eerste en de tweede reeks bezit de collectie van het Bisschoppelijk Museum Haarlem een af druk, beide op satijn,21 van de derde is er binnen het Catha- rijneconvent alleen een uitgeknipte losse gravure met daar op Odulphus. In 1897 bevonden zich evenwel in het Aartsbisschoppelijk Museum Utrecht nog afdrukken van de tweede en derde reeks, allebei op satijn, welke evenwel thans niet meer kunnen worden teruggevonden. 3) Dit on derzoek richt zich op de eerste reeks, die met de acht speci fiek Haarlemse patronen. De gravure is in het Catharijne- convent te zien binnen de afdeling 'katholieke kuituur in het leven van alledag'. Dit Teven van alledag' door middel van de kerkelijke kalender te 'heiligen', was een gebruik dat door de Reformatie rigoureus werd doorbroken maar bij de katholieken hier niet geheel verdween. Heiligen en hun Binnen de kerk van Rome vormt de verering der heiligen kalenderfeesten een oude traditie. Sommige heiligen hadden al in de tweede eeuw eigen feestdagen, welke samenvielen met hun 'sterf data'. Rome zette hierin spoedig de toon; daar bevonden zich immers de relieken der apostelen en hun 'grafkerken'. In de loop der eeuwen ontwikkelden zich binnen afzonder lijke kerkprovincies, bisdommen, kapittels en orden aparte 35

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 35