i oktober de patroon van de kathedraal, Sint Bavo, met de rang 'Dubbel ie klas-Wit'. In het bisdom Rotterdam (dat van het bisdom Haarlem in 1955 werd afgesplitst) kreeg deze heilige echter een lagere feestrang toebedeeld, name lijk 'Hoogdubbel-Wit'. (De aangegeven kleur was die van de liturgie: wit werd sinds 'Trente' gebruikt op feesten van heilige 'belijders' zoals Bavo.) Alleen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam stond Bavo in Nederland toen op de officiële kalender. Sinds het herziene en vereenvoudigde Romeins Missaal van 1970 vermeldt de kalender als ver plicht te vieren heilige voor 1 oktober 'H. Teresia van het Kind Jezus' (voorheen gevierd op 3 oktober); alleen voor het bisdom Haarlem geldt binnen Nederland dan nog een aparte viering voor St. Bavo. Uit zo'n voorbeeld kan men afleiden dat er voor de verering van heiligen via de kerke lijke kalender regels gelden die periodiek vanwege veran derende behoeften dan wel omstandigheden worden bijge steld. In historisch opzicht betekende het Concilie van Trente (1545-1565), ook voor de Noordelijke Nederlan den, een belangrijk moment van omslag, ondanks het feit dat de besluiten ervan eerst veel later hier konden worden doorgevoerd. In de middeleeuwen was Utrecht een bisdom, onderhorig aan het aartsbisdom Keulen. In 1559 werd Utrecht echter aartsbisdom. In dat jaar willigde de paus het verzoek van Filips 11 in om de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden te verdelen in drie aartsbisdommen. Onder Utrecht kwamen vijf nieuwe bisdommen, te weten Leeuwarden, Groningen, Deventer. Middelburg en Haarlem. De bisschoppen werden voortaan benoemd door de Spaanse koning die zo dacht te kunnen blijven rekenen op trouwe ambtenaren als stabilise rende factor binnen de al roerige Nederlanden. Dat liep echter anders. Juist door de nauwe band met de Spaanse kroon ging het kerkelijk bestuur waar de opstand de over hand kreeg snel en geheel te gronde. Alleen het bestuurs college van de bisschop van Haarlem overleefde de Refor matie en tussen 1625 en 1650 voerde het 'Haarlems kapittel' in nauwe samenwerking met apostolisch vicaris Rovenius een actief bestuur. Daarbij richtte men zich aller eerst op de uitvoering van de besluiten van Trente. Zo kwam het tot een verlate uitwerking van een 'Proprium Sanctorum' (het eigene der heiligen) voor het (voormalige) aartsbisdom Utrecht als geheel en een bijzonder 'Proprium' voor het (voormalige) bisdom Haarlem. Tussen 1630 en 1632 kreeg dat laatste haar beslag; de op- 37

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 37