len dat hij de misteksten voor Gangulphus, Jeroen, Wulfrannus, Engelmundus en Werenfridus weliswaar vol gens afspraak had opgesteld maar per abuis thuis had laten liggen. Wel bleek op die datum het officie van Sint Bavo, opgesteld in overleg met het kapittel van Gent, definitief te zijn vastgesteld. Op de afwerking van het Haarlemse 'Prop rium Sanctorum' kwam de vergadering op 14 januari 1632 nader terug. ,2) Er bleken wijzigingen noodzakelijk waartoe een commissie werd benoemd bestaande uit kapitteldeken Joost Cats I3) en kapittelsecretaris Joannes Bugge. Deze Bugge (afb. 2) was vaak degene aan wie door de kanunni ken de praktische uitvoering van kapittelbesluiten werd op gedragen en overgelaten. Na zijn overlijden in 1636 verloor het kapittel veel van zijn opmerkelijke daadkracht. Het uiteindelijke voorstel moest nu nog worden goedge keurd door 'Utrecht', door Rovenius, maar op de vergade ring van 20 april 1632 '4) bleek alles naar tevredenheid te zijn geregeld. Nu kon opdracht worden gegeven tot het drukken van de officile lijst, waarvan de in Haarlem reside rende kanunniken op voorhand 1000 exemplaren bestel den. Zo had het kapittel, april 1632, een nieuw Haarlems 'Proprium Sanctorum' tot stand gebracht, geen geringe prestatie voor een bisdom zonder bisschop, dat onderdeel was van een aartsbisdom dat eigenlijk niet meer bestond. Nu werd het zaak de clerus en bevolking het nieuwe stelsel van heiligen en hun feestdagen 'in te prenten'. 'Heylighe Patroonen van De uiteindelijke besluitvorming bij punt 22 van de kapittel- T'Bisdom Haerlem' agenda van 6 juli 1632 verdient een citaat met vertaling: Propositae sunt a D. Buggaeo notationes typicae 24 Sanc torum Dioecesis nostrae sculpendae et imprimendae, et quae ad veritatem notitiae eorum pertinebant notata sunt; de ordine vero quo ponendi essent varia proposita sunt, et in suspenso res relicta; sed postridie finaliter conclusum, ut notato modo per D. Buggaeum coelari curarentur. '5) (Door Heer Bugge zijn typerende omschrijvingen naar vo ren gebracht ten behoeve van het graveren en drukken van de 24 heiligen van ons bisdom, waarna is opgetekend wat strekte tot het maken van authentieke voorstellingen van hen; over de volgorde waarin zij zouden behoren te worden afgebeeld werden echter verschillende voorstellen gedaan, en deze zaak werd aangehouden; de volgende dag is echter in deze besloten dat Heer Bugge hen op de door hem voor gestelde manier zal laten maken.) De uiteindelijke volgor de van de eerste reeks blijkt uit de gravure op satijn die het uitgangspunt vormt van dit artikel. 41

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 41