mm henri spijkerman Haarlemmerolie, het Medicamentum Gratia Probatum Inleiding Het pand van de 'Oprechte' Haarlemmeroliefabriek van C. de Koning Tilly aan de Achterstraat (huidige Anthoniestraat) 13. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) Tot de meest bekende en alom verspreide volksgeneesmid delen behoort zeker de beroemde Haarlemmerolie. Dit pro- dukt, ook wel het medicamentum gratia probatum ge noemd, verwierf zich in bijna 300 jaar een wereldreputatie. Het heilzame middel zou in de zeventiende eeuw zijn uitge vonden door een Haarlemmer, Claes Tilly. Haarlemmerolie werd beschouwd als een wondermiddel, dat soelaas zou bieden voor (bijna) alle toen bekende kwalen. Nog steeds hebben heel wat apothekers en drogisten 'Oprechte' Haar lemmerolie in voorraad. In vele andere landen wordt het regelmatig door artsen voorgeschreven. Het (huis)middel werkte in vele gevallen uitstekend voor ziekten, ontstaan door kouvatten, verouderde koude, tegen steen en graveel, tegen jicht en reumatiek, in het kort, het hielp voor alle ziekten die door koude waren ontstaan. De Tilly-olie is van onschatbare waarde voor Haarlem geweest; het verschafte de stad immers tot ver over de landsgrenzen bekendheid. Op menig koopvaardijschip was een flesje 'Oprechte' Haarlemmerolie te vinden en de Oost- en West-Indiëvaar- ders namen het medicijn mee naar overzeese bezittingen. Tegenwoordig wordt dit 'antieke' medicijn naar maar liefst 45 landen geëxporteerd. Het is heerlijk dat een medicijn dat zich 250 jaar als huis- en tuinmiddeltje heeft weten te hand haven, nog steeds verkocht wordt en dat de fabricage en verpakking, ondanks alle boekjes over bedrijfsefficiency, nog steeds op dezelfde wijze gebeurt als in 1696, aldus di recteur R. van Dobben van firma C. de Koning Tilly in een interview in de Volkskrant van 10 oktober 1987. Toch hangt rond Haarlemmerolie al eeuwen een waas van ge heimzinnigheid en lang niet iedereen is van de heilzame werking overtuigd. In encyclopedieën, zoals de Winkler Prins-encyclopedie, wordt het een kwakzalversmiddel ge noemd, bereid uit terpentijn, lijnolie en zwavel. Het kan schadelijk zijn voor nieren en ingewanden, het gebruik er van moet daarom ontraden worden, aldus deze gerenom meerde encyclopedie. De producenten van Haarlemmer- 51

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 51