neesmiddelen. Ook Claes Tilly stond bekend als één van de vele kwakzalvers die met hun, volgens geheim recept ver vaardigde, drankjes, zalfjes en pillen in die tijd goede za ken deden. Hij was wettelijk gezien weliswaar in overtre ding, maar zolang zijn medicamenten geen direct overlijden tot gevolg hadden en er geen aanklachten wer den ingediend kon hij rustig zijn gang gaan. Aanvankelijk werd het middel uitsluitend als Medicamen- tum (Gratia Probatum) aangeduid. Dit bleek onder meer uit 'Omstandig Berigt van het worden en ontworden des steens en graveels in ons, en veelerhande Qualen; Als mede eeni- ge gevallen onder het gebruyk van het Medicamentum Gra tia Probatum', van de hand van Leendert Jonkhout Tilly (zevende druk; Haarlem, 1792). Later werden de benamin gen (Tilly)balsem en (Tilly)olie naast elkaar toegepast. De naam Tilly olie en vanwege de herkomst Haarlemmerolie kreeg door gewenning prioriteit. Wie was deze zojuist genoemde Claes Tilly? Hij zag het levenslicht in Leiden, alwaar hij waarschijnlijk op 12 au gustus 1665 in de Waalse Kerk gedoopt was als de zoon van de drapenier Nicolaas Tilie en de uit Luik afkomstige Anna Dawas of Davans. Op 27 juni 1694 trad hij te Haar lem in het huwelijk met Jannetje Booms, die omstreeks 1650 waarschijnlijk in Blankenberge (België) was geboren en reeds weduwe was van Leendert Thomasz.4) Uit dit eer dere huwelijk had Jannetje Booms reeds een dochter Jan netje Leenderts. Op 9 februari 1734 werd Claes Tilly te Haarlem begraven. Zijn volledige naam luidde Leendert Jan Claes Tilly. Hij was poorter en woonde in de Achter straat (de huidige Antoniestraat) 13. Naast zijn beroep van schoolmeester verkocht Claes Tilly als nevenactiviteit te vens medicamenten tegen allerlei ziekten en gebreken. Na dat hij op 26 februari 1696 van het stadsbestuur het consent tot het maken en verkopen van het Medicamentum Gratia Probatum had verkregen, richtte hij in zijn huis een fabriek op voor de bereiding van Haarlemmerolie in het groot.5) In dit pand is nog altijd de fabriek van de 'Oprechte' Haarlem merolie gevestigd. Het middel wordt dus na bijna 300 jaar nog altijd op dezelfde plek gefabriceerd.6) Een andere loca tie die nauw verbonden is aan de geschiedenis van Haar lemmerolie is Spaarne 43, het zogenaamde Haarlemmero- liehuis. De erfgenamen van Jannetie Gerrits Luyt verkochten in 1731 een huys metten erve, staende en leg gende op het Spaarne bij de Melkbrugh aan Claes Tilly voor 400 carolus gulden, met een last van 500 gulden.7) In dit pand zou Claes Tilly zijn Haarlemmerolieprodukt heb-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 54