Uithangbord van de 'Oprechte' Haarlemmerolie- fabriek aan de Achterstraat (huidige Anthoniestraat) nr. 17. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) noemde Leendert Jonkhout. Deze Leendert Jonkhout was een zoon van Claes Adolfsz. Jonkhout uit Amsterdam en Jannetje Leenderts, een stiefdochter van Claes Tilly. Hij was dus een kleinzoon van Jannetje Booms, de echtgenote van Claes Tilly. Leendert Jonkhout was reeds in 1725 bij zijn grootvader in de leer gekomen, waardoor hij zonder problemen dat bedrijf kon overnemen. Hij verkreeg op 4 november 1749 een vergunning van burgemeesters waarbij zij hem bij uitsluiting van anderen gerechtigd verklaarden te prepareeren, verkopen en te versenden de oliën, tinctuur of balsem, op die voet, zoo als 't selve bij gemelde Nicolaas Tilly bij zijn overlijden is gedaan. Waaruit volgde, dat zij Leendert Jonkhout als de rechtmatige opvolger van Claes Tilly beschouwden. Zelf voegde Leendert Jonkhout ook 'Tilly' aan zijn eigen naam toe. Hij bleef in functie tot zijn dood in 1762, hij werd op 5 april te Haarlem begraven. De exploitatie nam in deze tijd overigens een enorme vlucht. Omdat Leendert Jonkhout (Tilly) kinderloos overleed zou krachtens de bepaling in het testament van Claes Tilly de directie moeten worden overgenomen door Cornelis de Ko ning, geboren te Haarlem op 11 maart 1688 en op 18 augus tus 1726 gehuwd met Lijsbeth Jonkhout. Aangezien Corne lis van de Casteele Tilly, gehuwd met Anna Jonkhout en kleinzoon van de weduwe Tilly, in 1762 als opvolger blijkt te fungeren, mogen we aannemen dat Cornelis de Koning toen reeds overleden was. Cornelis van de Casteele Tilly kreeg in dat jaar van het stadsbestuur vergunning om de 58

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 58