zaak op dezelfde voorwaarden in plaats van de nu overle dene Leandert Jonkhout Tilly in de naam en voor rekening van alle de supplianten in het huis van dezelfde overledene staande in de Ag terstraat daar het wapen van Tilly uyt- steekt alleen en met uitsluiting van alle anderen te mogen prepareren, verkopen en verzenden de oliën, tincturen of balsem.I2) Met deze beschikking werd het voortbestaan van het bedrijf verzekerd. Toen Cornelis van de Casteele Tilly echter reeds in 1764 kwam te overlijden zou hij volgens testamentaire beschikking moeten worden opgevolgd door Adolf Jonkhout en Claes Tilly Abrahamsz., doch beiden waren reeds overleden. Daarop kwam als vierde opvolger Claes de Koning Cornelisz. - een zoon van de zojuist ge noemde Cornelis de Koning - aan het hoofd van de Haar- lemmeroliefabriek te staan, een functie die hij tot 1814 zou blijven uitoefenen. I3) In dezelfde maand waarin deze de leiding van het bedrijf verkreeg - augustus 1764 - verleen den de burgemeesters van de stad hem de autorisatie op de verkoop. Claes de Koning voegde de naam 'Tilly' achter zijn eigen naam. Het was met name in deze tijd dat het pro- dukt internationale bekendheid verkreeg. Doordat Claes de Koning bijna vijftig jaar (1764-1814) de directie van het bedrijf voerde in tijden van grote bloei wist hij een stevige fundatie onder het bedrijf te leggen zodat het voortbestaan van het bedrijf niet al te gemakkelijk in gevaar zou komen. Het bedrijf werd in deze periode ook naar hem genoemd, firma C. de Koning Tilly. En gezien de veelvuldige namaak van het middel sprak men voortaan van 'Oprechte' Haar lemmerolie van C. de Koning Tilly. Na de dood van C. de Koning Tilly in januari 1814 werd het bedrijf voortgezet door Leendert de Koning; hij werd reeds in 1816 door zijn zoon Cornelis de Koning opge volgd. Deze overleed in Haarlem op 18 november 1840, blijkbaar zonder mannelijke afstammelingen. Door verer ving kwam de firma vervolgens in handen van de familie Van Dobben. '4) Nabootsing Reeds voor het overlijden van Claes de Koning Tilly, de betwiste uitvinder van de 'Oprechte' Haarlemmerolie, stak een moordende concurrentie de kop op. Claes Tilly liet het er niet bij zitten en ging naar de burgemeesters van de stad, bewees dat hij de enige uitvinder en de bereider van de Eni ge Oprechte Haarlemmer Olie was en verzocht hen om het uitsluitend voorrecht binnen de stad Haarlem tot bereiding en verkoop van de olie. Maar alhoewel Tilly zijn felbegeer de vergunning kreeg, kwam daarmee nog geen eind aan de 59

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 59