Het familiewapen van De Koning Tilly. problemen. Namakers, die ook een graantje wilden mee pikken van het succes van Haarlemmerolie, bleven hem achtervolgen. Direct na Claes Tilly's dood stond er een 'gewetenloos man' op, een zekere Pieter van Aardenburg, die de Haar lemse bevolking bekend maakte dat bij hem te verkrijgen was een middel tot verbrijzeling van steen en tot wegne ming van het graveel, en dat hij daartoe volmacht had van burgemeesters en het Collegium Medicum van Haarlem. Omdat dit niet op waarheid berustte nam het stadsbestuur de zaak hoog op en ontbood het Pieter van Aardenburg om hem te berispen en een boete op te leggen. Bovendien plaatste het stadsbestuur in de Haarlemmer Courant van 18 februari 1734 en in de Gazette van Antwerpen, die even eens in Haarlem werd gedrukt, een kennisgeving over de onbetrouwbaarheid en bedrieglijke handelwijze van Pieter van Aardenburg, waarbij hem tevens werd verboden om met de verkoop van zijn 'waardeloos namaaksel' door te gaan. De kleinzoon van de uitvinder van Haarlemmerolie, Leen- dert Jonkhout Tilly, wendde zich, onmiddellijk na dit ver oordelend vonnis, tot het stadsbestuur, verzoekende met uitsluiting van alle anderen, van hem vergunning te geven tot het maken, verkoopen en verzenden van het bekende Medicament onder de naam van 'Oprechte Haarlemmero lie'welk verzoek bij resolutie van 19 februari 1734 door de burgemeesters van Haarlem werd toegestaan, waarbij de vroegere gunstige bepalingen aan de uitvinder van het mid del, Claes Tilly, werden gehandhaafd. OPGERICHT 16QG 60

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 60