Haarlemmerolie wordt goed gewaakt. Toch zijn de voor naamste ingrediënten wel bekend. De grondstoffen waaruit de 'Oprechte' Haarlemmerolie be reid werd, waren reeds ten tijde van de Egyptenaren onder koning Ramessoe of Ramses bekend. Ook de Romeinen waren niet onkundig van de balsemende en doordringende eigenschappen van de Oleum 'Terebinthinum' en de vader der geneeskunde, de Griekse wijsgeer Hippocrates, paste het middel reeds 400 jaar voor Christus toe en schreef er een verhandeling over. Het middel was bij elke apotheker te verkrijgen. Claes Tilly vermengde de Oleum Terebinthinum (Terpen tijn Olie) met Oleum Lini en Sulphur. De Terpentijn Olie (verkregen door insnijdingen van de naaldbomen, als prik kelend afdrijvend middel in de geneeskunde aangewend) vermengde Tilly met de om haar laxerende en verzachtende eigenschappen bekende Oleum Lini (Lijnolie) en het bloedzuiverende, dus microben dodende Sulphur (Zwavel- bloem). Bij dit mengsel voegde Claes Tilly nog enige in grediënten en dit alles werd in de juiste verhoudingen ge mengd, waarna het Medicamentum Gratia Probatum ontstond. Het middel werd zoals gezegd al snel een bekend middel. Ook in geneeskundige kringen werd het middel druk be sproken. Zo prees zelfs Hermanus Boerhaave, een zeer be faamd professor in de geneeskunde te Leiden, het middel om zijn steen en water afdrijvende eigenschappen colcu- lum ahigere et urinam movens). In de tijd van onze grootouders werd het middel aanbevo len aan allen die leden aan steen of graveel en die door reu matische pijnen of verwaarloosde koude werden gekweld. Een paar druppels, een capsule, een zetpil of een zalfje van Haarlemmerolie zou in heel wat gevallen verlichting van pijnen en ongemak kunnen brengen en soms zelfs volledige genezing, aldus de producenten. De in vele talen gedrukte gebruiksaanwijzingen geven een opsomming van alle on gerief waarvoor Haarlemmerolie werd aanbevolen, zoals: galstenen, geelzucht, ingewandsstoornissen, ruikende adem, reumatiek, jicht en krampen, nierstenen, ontsteking van de urinewegen, griep (geen mao), netelkoorts, hooi koorts, maden (spoelwormen en darmwormen), dat alles bij inwendig gebruik. Uitwendig gebruik voor bloedzweren, lichte verbrandingen, diverse wonden en insektenbeten, winterhanden of -voeten, kloven, tandpijn en haaruitval. l8) De grootste geneeskracht van Haarlemmerolie was gelegen in de omstandigheid dat het middel het bloed van alle on- 65

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 65