g teiANfJ !l Capsules en flesje Waaning- e olie. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) Processen in de twintigste eeuw de firma C. de Koning Tilly in de jaren zestig twee filialen in het buitenland, één in Londen en één in Diisseldorf. Eén van de achterliggende gedachten was dat in deze plaatsen later de olie ook gefabriceerd zou kunnen worden. Men vreesde namelijk dat de fabricage van Haarlemmerolie in de toekomst bij een wettelijke regeling voor de vervaardi ging van geneesmiddelen zou worden verboden. Boven dien zouden de beide nevenbedrijven in het buitenland de grote moeilijkheden kunnen ondervangen die zich steeds voordeden bij de export van verpakte artikelen. De verkoop van Haarlemmerolie bestond na de Tweede Wereldoorlog voor circa vijftig procent uit export en de overige voorraden vonden via grossiers op de Nederlandse markt de weg naar de consument. Ook nu bleef de filosofie bij De Koning Tilly gehandhaafd dat (slechts) aan de vraag moest worden voldaan, van agressieve verkoopmethoden en artsenbezoekers wilde men niets weten. Schriftelijke be stellingen waren de kurk waar het bedrijf op dreef. Met name vanwege deviezenschaarste kwamen vele recht streekse bestellingen uit het buitenland van particulieren binnen. De afzet was vrij regelmatig, alleen in de winter maanden en als er ergens een epidemie was uitgebroken kwamen er veel meer bestellingen binnen. Gezien de grote faam die het middel genoot hoefde nauwelijks reclame te worden gemaakt. Zowel de firma De Koning Tilly als de voornaamste concurrent, de firma Gebr. Waaning-Tilly, le verden via de farmaceutische groothandel aan apotheek en drogist, waar het middel zonder recept verkrijgbaar was. Het middel wordt door Nederlandse artsen overigens al enige tijd niet meer voorgeschreven. Desondanks trok de binnenlandse vraag in de jaren tachtig van deze eeuw weer enigszins aan. Zoals reeds betoogd, werd Haarlemmerolie sedert de acht tiende eeuw voortdurend nagemaakt. Maar ook de naoor logse periode kenmerkte zich door vele concurrenten en even zovele processen, tot aan de Hoge Raad der Nederlan den toe. Bekend zijn de processen van Van Dobben - direc teur van C. de Koning Tilly - tegen voornaamste concur rent Waaning Tilly, en tegen Dadey Tilly en Klaas Tilly. De processen tegen de zogenaamde namakers waren uit sluitend gericht tegen het onrechtmatige gebruik van het handelsmerk en de naam Tilly. Alleenverkoop voor Haar lemmerolie streefde men eigenlijk niet na. De concurrentie kwam ook uit het buitenland, met name uit Frankrijk. Hoe stond het nu met die concurrentiepositie? Haarlem- 69 OLIB

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 69