IlaaitaiiMolic Waar schuwing. Pamflet met waarschuwing dat de Haarlemmerolie van C. de Koning Tilly de enige oprechte is. C. DE KONING TILLY Eeniye oprechte. Men besfcelle nimmer aan reizigers, daar die door mij niet, on der rvclk voor wendsel ook, worden uitge zonden maar lichte zich schriftelijk tot mij en zette duidelijk op het adres JJJS KONING TILLY, Achterstraat 10, merolie hadden de Gebr. Waaning bij de oprichting van hun zaak aan het eind van de vorige eeuw de naam Tilly in hun firmanaam opgenomen. Omdat de firma C. de Koning Tilly claimde de enige opvolger van genoemde Claes Tilly te zijn wilde zij de andere firma's het gebruik van het woord Tilly verbieden. Om het bewijs te leveren dat C. de Koning-Tilly de oudste Haarlemmeroliefabrikant was en dat de tegenwoordige ei genaar alleen het recht had de aloude naam der firma C. de Koning-Tilly te voeren, verwees de directie van de firma naar de Nederlandsche Staatscourant van 1896 (no. 184), waarin onder gerechtelijke aankondigingen onder meer hetvolgende voorkwam: Bij akte, verleden door den Notaris P.F. de Bordes te Haar lem den 23 Juli 1896 heeft de fabrikant wonende te Haar lem, verklaard, dat hij sedert 15 October 1892 de fabricage van en den Handel in 'Oprechte' Haarlemmerolie onder den naam of firma C. de Koning Tilly, gevestigd te Haar lem heeft uitgeoefend, waartoe hem de bevoegdheid is ver leend door den heer Jan de Koning, die als een opvolger van Claes Tilly in de sedert 1696 gestichte fabrieken en ge bouwen door laatst genoemde nagelaten, gemelde fabrica ge en handel heeft voortgezet en uitgeoefend en zulks even eens onder den naam of firma C. de Koning Tilly. Het gebruik van de naam 'Tilly' door concurrentie leidde tot diverse conflicten die al dan niet middels een rechtszaak werden opgelost. Zo sommeerde Van Dobben in december 1944 de firma Waaning-Tilly via een gerechtelijke procedure het gebruik van hun firmanaam Gebr. Waaning-Tilly te staken op grond van de mogelijkheid van verwarring met hun eigen firmanaam en van onrechtmatig gebruik. Waaning-Tilly wilde, vanzelfsprekend, al het mogelijke doen om zijn ge durende meer dan 50 jaar in Nederland en in het buitenland gevoerde firmanaam te behouden. Het bedrijf vreesde dat wanneer het woord tilly niet meer zou mogen worden ge bruikt, door deze naamsverandering de buitenlandse nama kers van Haarlemmerolie, die ook de naam tilly op hun produkt voerden en waarvan het aantal in en na de oorlog belangrijk was toegenomen, ongetwijfeld een voorsprong zouden krijgen zodat de export een terugslag zou ondervin den. Bovendien waren er, toen Waaning-Tilly werd opge richt. al vele Haarlemmerolie-fabrieken die de naam Tilly voerden en Van Dobben had voor 1944 nooit geklaagd over het gebruik van het woord tilly door Waaning, zo rede neerde de directie van de firma Gebr. Waaning-Tilly.32) Na 71 DB VAN is DE ^HLEMtdj KC -A. A. R. Xi E M.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 71