Haarlemmerolie in deze nieuwe en totaal verschillende ver pakking internationaal als merk, waardoor haar produkten bij aankoop geen gelijkenis met die van andere Haarlem merolie producenten vertoonden. Door inschrijving in 1928 van het merk Waaning-Tilly-olie bij het merkenbu reau, waarmee overigens veel geld gemoeid was, werd het produkt beschermd. Na het deponeren van zijn handelsmer ken voerde dit bedrijf in vele landen kostbare reclamecam pagnes. 33) Door al deze propaganda werden de namen Waaning-Tilly-olie en de firmanaam Gebr. Waaning-Tilly over de hele wereld bekend. De firma C. de Koning-Tilly protesteerde nimmer tegen deze inschrijvingen bij het mer kenbureau. Dit zou in latere procesvoeringen als een argu ment door Waaning-Tilly worden aangevoerd. Het 'nieu we' van de verpakking was er echter voor Waaning-Tilly al snel af, toen ook voornoemde en tevens de voornaamste concurrent zijn Haarlemmerolie in een kartonnen vouw- doosje in dezelfde blauwe kleur op de markt bracht. Dit was niet de enige vorm van plagiaat, want ook Waaning- Tilly's voorbeeld om Haarlemmerolie in capsulevorm in te voeren, als zijnde een middel om de olie makkelijker in te nemen, vond navolging. Haarlemmerolie geen Boven de hoofden van de Haarlemmerolieproducenten geneesmiddel hing al sinds 1917 een zwaard van Damocles in de vorm van een wet in voorbereiding, namelijk de beruchte wet op de geneesmiddelen. Deze borg de mogelijkheid in zich dat er een college gevormd zou worden van artsen en apothe kers, die zouden moeten beslissen welke geneesmiddelen als patent-geneesmiddel in verpakte vorm op de markt mochten worden gebracht. Het criterium hierbij zou zijn de positief geneeskrachtige werking van het middel, en niet zoals in het buitenland, de zekerheid dat het artikel niet 1- schadelijk is voor de gezondheid. Dit impliceerde dat Haar- 1, lemmerolie niet meer in haar oude vorm op de markt mocht e worden gebracht. Wel zou de olie hier dan nog gefabri- ;- ceerd kunnen worden om naar het buitenland te worden 1, geëxporteerd. Het zou nog jaren duren voordat definitieve besluitvorming zou plaatsvinden. In 1963 vond de invoe- >t ring plaats van de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening s die vereiste, dat alle medicijnen die op de markt waren op n veiligheid en werkzaamheid werden beoordeeld. Twee jaar ;s later meldde het bij de wet ingestelde college te twijfelen e aan de werkzaamheid van Haarlemmerolie. Gezien hetgeen :- bekend was van de farmacologische eigenschappen van het e verpakte geneesmiddel, wees het college in 1969 inschrij- 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 73