Ten geleide In 1993 was er veel commotie over het Enschedé-complex, waar onder meer een nieuwe schouwburg is geprojecteerd. Ook aan de bouw van de 'oude' schouwburg op het Wil- sonsplein. die 75 jaar eerder in gebruik werd genomen, gin gen hevige debatten vooraf, zoals de heer Uittenhout laat zien. De vereniging 'Haerlem' acht het behoud van de oude schouwburg - liefst als zodanig in gebruik - van groot be lang. Mede daarom is zij verheugd deze bijdrage op dit cru ciale moment in de geschiedenis van het gebouw te kunnen publiceren. Zij hoopt hiermee een bijdrage te leveren tot een zorgvuldige besluitvorming over de toekomst van dit gebouw. Een Haarlems produkt dat nog steeds wereldfaam geniet, verdient het zeker om eens bijzondere aandacht te krijgen: de Haarlemmerolie. De heer Spijkerman belicht de ge schiedenis van dit middel tegen vele kwalen. Verkocht en verkoopt de Haarlemmerolie zichzelf, moeizamer ging het in de zestiende eeuw met de export van wollen laken. De heren Marsilje en Fagel laten zien dat exportsubsidie niets nieuws is. Verder in dit jaarboek aandacht voor de Costerfeesten in 1856, de autobiograaf en schoolmeester Willem van den Huil, de heiligen van het bisdom Haarlem en de geschiede nis van Elswout. Bijdragen voor het volgende jaarboek ziet de redactie met belangstelling tegemoet. Zij dienen uiterlijk 15 oktober 1994 in bezit te zijn van de redactiesecretaris, waar ook aanwijzingen verkrijgbaar zijn voor auteurs die hun teksten op diskette willen aanleveren: p/a Gemeentearchief, Jans straat 40, 2011 rx Haarlem, tel. 023-219337. De redactie W. Helversteijn F.W.J. Koorn, redactie secretaris H. Spijkerman A.G. van der Steur K.C. Schuyt B.C. Sliggers C. van Steijnen L.J.H. Vroom 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 7