raymonde padmos 'Beeter een dorps-schoolmeester dan een ambachtsman' )- 3t Schoolmeester Willem van den Hull over het onderwijs in Haarlem In 1841 begon de Haarlemse kostschoolhouder-in-ruste Willem van den Huil aan zijn autobiografie, die uiteindelijk de omvang van ruim 800 pagina's zou tellen. Deze autobio grafie is van groot lokaal historisch belang, bijvoorbeeld als bron voor het sociaal culturele leven in Haarlem in de eerste helft van de negentiende eeuw. Maar het belang blijft hiertoe zeker niet beperkt. Alleen al vanwege de uitgebrei de en gedetailleerde manier waarop Van den Huil aandacht besteedt aan zijn jeugd, is lezing en bestudering van zijn werk ook voor bijvoorbeeld historisch pedagogen de moei te waard. De autobiografie geeft bovendien een goed beeld van de levensloop van een sociale stijger, iemand van een voudige komaf, die zich uiteindelijk onder de betere stan den ging begeven. Ik bereid de publikatie van deze autobiografie voor. "In dit artikel wil ik ingaan op wat Van den Hull over het onder wijs te vertellen heeft. Want vanaf het moment dat Willem van den Huil (1778-1858) als kind van ruim vier een ma- tresseschooltje binnenging totdat hij als 54-jarige kost schoolhouder besloot te gaan rentenieren, had hij met het onderwijs te maken. Over het onderwijs in Haarlem rond 1800 is nog niet zoveel bekend en dan nog alleen over het officiële door de stedelijke overheid georganiseerde onder wijs. Over hoe het op de particuliere scholen toeging, zo wel in Haarlem als in het algemeen, is niet alleen nog veel minder bekend, maar ontbreken ook grotendeels de bron nen. Na een korte schets van Van den Hulls achtergrond zal ik ingaan op de beschrijving van zijn eigen schooljaren en van zijn werkzaamheden als ondermeester, schoolmeester en kostschoolhouder. Achtergrond Wilhelmus, in de wandeling Willem. Van den Huil werd op woensdag 16 september 1778 om 4 uur 's morgens gebo ren. 21 Hij was het derde kind van Willem van den Huil en Willemina de Bel. Zijn ouders waren geen van beiden uit 81

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 81