R.P. FAGEL EN J.W. MARSILJE Subsidies voor drapeniers in het zestiende-eeuwse Haarlem Wie zich de vraag stelt wat in de late middeleeuwen en zes tiende eeuw de voornaamste bronnen van bestaan waren in Haarlem, komt in de eerste plaats terecht bij de bierbrou werij en de daarmee verbonden graanhandel. Maar er wa ren nog andere nijverheidstakken van gewicht voor de stad. Desgevraagd wezen de Haarlemmers zelf op de draperie (lakennijverheid), de scheepsbouw en de linnenfabricage. 0 In laat-middeleeuws Holland hadden Haarlem, Delft en Gouda zich ontwikkeld tot bier producerende centra van meer dan regionale betekenis, Leiden genoot grote faam vanwege zijn lakenindustrie en Dordrecht, de eerste stad van het graafschap, was een handels- en koopmansstad bij uitstek. Vanaf de late vijftiende eeuw ontplooide Amster dam zich tot de belangrijkste handelshaven in de Noordelij ke Nederlanden. Hoe belangrijk was de draperie voor Haarlem? Het zou interessant zijn om de omvang van de lakenpro- duktie te kennen en die te kunnen vergelijken met bijvoor beeld de Leidse over een reeks van jaren. Helaas laten de archivalia ons in dit opzicht in hoge mate in de steek. In het bijzonder maakt het vrijwel ontbreken van kwantitatieve gegevens een op harde cijfers gebaseerd relaas voor de pe riode tot beleg en inname van de stad door de Spanjaarden onmogelijk. Toch menen de auteurs op grond van wat ze aan cijfermatige informatie hebben aangetroffen, gecombi neerd met andersoortige optekeningen in de bronnen be treffende de stedelijke zorg voor de draperie, in staat te zijn een globaal beeld van de Haarlemse draperie te schetsen. Voorop gesteld wordt, dat het niet de intentie is om de tech nische zijde van de lakenfabricage in Haarlem te verhalen. Ons streven is om na een algemene indruk over de draperie in de vijftiende eeuw, de subsidiëring ervan in de eerste helft van de zestiende eeuw te behandelen en ons tenslotte de vraag te stellen of deze bemoeienis van het stadsbestuur gunstig uitgepakt heeft voor de lakennijverheid in Haar lem. 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 9