Zijlstraat 72-74, voormalige arrondissementsrechtbank omstreeks 1890. Afbeelding uit: J.L. Tadema, Haarlemsche Jeugdherinneringen. lege van b w bleef bij zijn standpunt; vervreemden van gemeentegrond kon eigenlijk niet, maar in dit heel speciale geval was men geneigd een oogje dicht te doen, men achtte het aanbod zeker niet onbillijk en de 15.000- bleef dan ook overeind.7) Dit touwtrekken ging een tijdje door totdat het Rijk beide percelen domweg op eigen initiatief liet taxe ren en het verschilbedrag van 11.000,- aan b w ter keuze voorlegde. Sl Uiteindelijk werd in de gemeenteraad van 16 april 1890 besloten daarmee akkoord te gaan.91 Een dergelijk besluit had directe gevolgen voor de omwonenden. Een eigenaar van een aangrenzend perceel in de Nobelstraat verzocht in dat jaar toestemming om de tuinmuur tussen zijn huis en de voormalige arrondissementsrechtbank te verho gen. Het antwoord van de gemeente luidde dat zij hem niet kon helpen omdat het voormalige gerechtsgebouw met in gang van 1 januari 1891 eigendom van het Rijk zou worden en hij zich dientengevolge tot de betreffende minister moest wenden. Het zou uiteindelijk tot 5 augustus 1891 duren voordat de overeenkomst tussen het Rijk en de gemeente Haarlem in kannen en kruiken was. Eerst bleven de contrac ten maandenlang in Haarlem in een bureaulade liggen en vervolgens gooide het overlijden van koning Willem 111, eind 1890, roet in het ambtelijk eten en konden geen beslis singen in de Tweede Kamer worden genomen. ,0) Vanaf 1 januari 1891 werd, in afwachting van de verhuizing naar de Zijlstraat, het oude postkantoor aan de Smedestraat van de gemeente gehuurd. 112

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 112