werden geraamd op 73.900,-.161 Het grootste voordeel van de rooilijnwijziging was dat de Zijlstraat ter hoogte van de Nieuwe Groenmarkt twee tot tweeëneenhalve meter breder zou worden. Ten behoeve van het ontwerp van Peters, dat een naar voren komend middendeel van de gevelpartij in hield, werd kort daarop de rooilijn op dat punt nogmaals ge wijzigd. '7) De hele voorbereiding nam niet minder dan vier jaar in beslag, van 10 september 1889 tot begin september 1893 toen alle contracten waren afgesloten en getekend. Voor zover uit de dossiers is af te leiden waren er tijdens de bouw weinig of geen problemen. Anders is het gesteld met het interieur van het oude, nu te slopen, gerechtsgebouw op deze plaats. In de raadskamer bevonden zich behangselschilderingen die de gemeente Haarlem van belang achtte voor de lokale historie. Deze schilderingen bleken na de sloop van het gebouw verdwe nen en aan de minister werd gevraagd waar deze gebleven waren. ,8) Deze moest het antwoord schuldig blijven en er werd enige tijd over en weer gecorrespondeerd en zelfs Victor de Stuers werd voor dit probleem benaderd. Uitein delijk bleken de diverse onderdelen van het oude gebouw te zijn opgeslagen in één der rijksgebouwen in Den Haag. B w ontvingen op 24 juni 1893 een brief van de rijksop zichter G. Sluis met daarin een opsomming van de verwij derde onderdelen. Dat geeft een beeld van wat uit het oude gerechtsgebouw van waarde werd verwijderd. Sluis meldt een wandbetimmering met bijhorende deuren, raamblinden, een marmeren schoorsteen. De aanwezige geschilderde wandbespanning bevond zich op ramen van vurenhout die met grote zorg van de wanden waren losgenomen. Verder waren de zwart-wit marmeren vloertegels, neuten en plinten van de gang tot hergebruik opgeborgen, evenals de hard stenen treden, zerken en platen van de stoep voor het oude rechtsgebouw. De gegoten ijzeren candelabers, die jaren de ingang sierden, waren eveneens tot hergebruik opgeborgen. Interessant is de opmerking van Sluis dat, behalve het com plete interieur van de raadskamer ook nog een beschilderd plafond was verwijderd, dat door een, later aangebracht, gestucadoord plafond aan het gezicht onttrokken was ge weest. '9> b w trachtten tevergeefs de kostbaarheden naar Haarlem terug te krijgen. Het antwoord van de minister was kort. In de overeenkomst die de ruiling van het oude ge rechtsgebouw tegen het voormalige postkantoor bekrach tigde was niets omtrent behangselschilderingen opgenomen en daarmee basta! Met andere woorden, de gemeente had zitten suffen. Pas veel later is bekend geworden dat de 115

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 115