Zijlstraat 72-74, de veelbe sproken maar fraai gedetail leerde brievenbus, foto uit 1919. (Gemeentearchief Haar lem, topografisch historische atlas) onmogelijk is, vooral des avonds, te ontdekken, waarin men brieven en waarin men drukwerken werpen moest. M) Brief schrijver duidde op de moeilijk leesbare tekst 'brieven' en 'drukwerken' en stelde voor bij donker twee postbeambten met lantaarns te doen opstellen zodat het publiek de weg kon vinden. Voor de meer omvangrijke postwerken die de muil van de leeuw niet konden passeren stelde hij tevens een extra beambte voor die de betreffende postwerken gewoon in ontvangst kon nemen. Hoe de post daarop reageerde is niet bekend, maar op een foto uit 1928 is die fraaie brieven bus nog steeds aanwezig. Een ander punt van kritiek was de bouwstijl van het nieuwe postkantoor. Rijksbouwmeester C.H. Peters was in die tijd verantwoordelijk voor de bouw van veel postkantoren over heel Nederland verspreid. C.H. Peters (1847-1932) be landde in 1876 op voorspraak van P.J.H. Cuypers en Victor de Stuers als bouwkundige bij het Ministerie van Financiën. In het jaar daarop werd het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het leven geroepen. Peters kreeg de leiding over de bouw en vernieuwingen van de rijks gebouwen. Onder zijn leiding kwam de systematische bouw van nieuwe postkantoren in Nederland pas goed op gang. De bouwstijl die hij daarbij als ontwerper toepaste was een combinatie van renaissance en gotiek. Hij drukte zozeer zijn persoonlijke stempel op dit gebouwtype dat zijn bouwstijl voor postkantoren bekend is geworden onder de term 'postkantorengotiek'. Zijn meest bekende postkantoor is het Hoofdpostkantoor achter het Paleis op de Dam in Amster dam dat door zijn peervormige torentjes ook bekend is ge worden onder de spotnaam 'Perenburg'. Andere monumen- 119

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 119