den nog twee andere geschikte lokaties aangewezen, zodat een nieuwe afweging gemaakt moest worden. 27> Uiteinde lijk viel de keus op een terrein aan de Kampersingel.281 Het ontwerp werd geleverd door Jacques Leijh, architect over de werken en gebouwen der gemeente. Het plan behelsde de bouw van een nieuwe stadsapotheek met bovenwoning. Het plan werd goedgekeurd, echter ten behoeve van de ontslui ting van het achtergelegen terrein dienden nog enkele wijzi gingen te worden aangebracht. Daartoe werd met de eige naar van het ernaast gelegen perceel overlegd om de poort aan de rechterkant een grotere breedte te kunnen geven. De totale bouwkosten werden uiteindelijk begroot op 19.000,- en nog tijdens de zomer gingen de werkzaam heden van start.301 De afdeling 'Haarlem' van de Steenhou- wersbond in Nederland probeerde de opdracht voor het steenhouwerswerk binnen te halen. Zij verzocht het college van B w in het bestek een bepaling op te nemen dat het steenhouwerswerk door Haarlemse steenhouwers moest worden uitgevoerd. Immers, zo redeneerde zij, zouden de in Haarlem gevestigde steenhouwers daar baat bij hebben en daarmee weer vele neringdoenden in de stad aangezien de verdiende penningen ook daar weer besteed zouden worden. Zo bleef het geld binnen de stad. De brief kwam te laat, want de voorwaarden voor de aanbesteding waren al gedrukt.3I) Het gebouw staat er nog steeds en zal binnenkort worden verbouwd waarbij een aantal appartementen zullen worden ingebracht. J. Leijh paste de voor die tijd veel gebruikte rode verblendsteen toe. Het ontwerp is traditionalistisch en in de stijl van de Hollandse renaissance. De voorgevel is rijk voorzien van zandstenen onderdelen en versieringen. De aanduiding 'gemeente-apotheek' in het fries boven de ra men en het Haarlemse stadswapen boven de toegangsdeur zijn in de loop der tijd verdwenen. Hoewel in de officiële stukken altijd sprake was van de benaming stadsapotheek is niet duidelijk waarom de aanduiding gemeente-apotheek in de gevelsteen vermeld stond. In de geveltop is het jaartal van de bouw, anno 1894, vermeld. De geschiedenis van de stadsapotheek gaat veel verder terug dan de bouwdatum van dit gebouw. Sinds 1554 beschikte het Elizabeth's of Grote Gasthuis, dat vanaf 1581 aan de Gasthuisvest is gevestigd, over een kruidentuin voor ge neeskrachtige kruiden. In 1701 werd door de stad opgedra gen de stadsapotheek in het Gasthuis te huisvesten en in te richten. De kosten van exploitatie waren voor de stad. Tij dens de achttiende eeuw waren de financiële middelen van het gasthuis uiterst gering. De stad steunde het gasthuis door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 122