Grote Houtstraat 14. Bouw tekening van W.F. Doeglas, Gemeentearchief Haarlem, secretariearchief, 7e afdeling, Bouwen en Slopen 1894 2/140. Grote Houtstraat 14, winkel-woonhuis waardoor de bezoeker eerst in een ruime vestibule kwam en daarna in een centraal gelegen nog veel ruimere vestibule met een monumentale trappartij. Van daaruit waren de di verse vertrekken en verdiepingen te bereiken. De begane grond bevatte een zeer ruim bemeten salon, met veranda, een woonkamer, een eetkamer met daaraan gekoppeld een dessertkamer en de keuken met bijkeuken. Een aparte rook kamer completeerde het geheel. Verder was er nog een spreekkamer, een speelkamer en een grote brandkluis. Ge heel terzijde was een knechtskamer voor het dagelijkse per soneel. Op de verdieping was, centraal gesitueerd, een zeer royaal portaal. Daar was in het midden een achtkantige ope ning in de vloer waardoor zicht was op de vestibule daaron der. Op deze verdieping bevonden zich de slaapkamers van mevrouw en de gouvernante, nog twee slaapkamers, een badkamer, een zeer ruim bemeten logeerkamer, en een aparte kamer voor 'een kind'. Verder een antiekkamer en een boudoir. Op de zeer ruime zolder waren aparte kamers voor het personeel. Zo waren daar de knechtskamer, twee dienstbodekamers, de mangelkamer en de ruimte voor de centrale verwarming. De knechtskamer was zo ver moge lijk, achterin de zolder weggefrommeld, om maar ver ver wijderd te zijn van de beide dienstbodekamers. Helaas be staat de villa niet meer. Als eerste en enige villa in het park werd deze in 1939 gesloopt om plaats te maken voor een schoolgebouw, naar ontwerp van ir. G. Friedhoff.481 Dit hoekpand werd gebouwd naar ontwerp van architect W.F. Doeglas in opdracht van J.A. Vermeer.49) Het betrof de bouw van twee winkelhuizen met bovenwoningen. Het dub bele woon-winkelpand is uitgevoerd in de bekende rode verblendsteen, die Doeglas in die tijd in veel van zijn ont werpen toepaste. Opvallend is het volume van het pand en de erker over twee bouwlagen op de afgeschuinde hoek. Dergelijke hoekafschuinigen zijn karakteristiek voor de late negentiende eeuw. In tegenstelling tot de rijkdom van de gevel was de oorspronkelijke, inmiddels verdwenen, win kelpui eenvoudig van opzet en decoratie. In de geveltop staat de bouwdatum, 'anno 1894' vermeld. Op de verdie ping was aan de straatzijde een salon met daarachter een ka mer en suite. Smedestraat 34-36/38, smedestraat 34-36 winkel-woonhuizen Namens mej. wed. A.W. Leuven verzochten de architecten A. en J.A.G. van der Steur op 18 mei 1894 om een bouwver gunning voor de bouw van een Spiegel- en Lijstenfabriek.501 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 133