Als tien of elf jarig HBS-ertje was hij (Vogel) maar zoo'n mieserig joggie, dun van spillebeentjes, hoog van schouder tjes en smal van borst; zoodat wij pootige sportbranies hem bij onze voetbalmatches, zwemfeesten en athletiekwedstrij- den nauwelijks als vol beschouwden. Het slappe ventje moet ons benijd, verwenscht, veracht hebben, wij sportbla- gen zonder dimensie! Maar hij heeft er door geleerd z n tan den op elkaar te zetten, z'n vuisten te ballen, z'n spieren te strekken Het jongetje Vogel móest en zou groot en sterk worden en schafte halters aan. En met succes: Waarachtig, in de tweede klas zat er al schot in het kereltje. In de derde zat niemand 'm meer op z'n vogelkopje - zulk soort jongensgrappigheid timmerde hij er toen al met z'n knokige vuisten uit8) Ook Vogels buurman, Hugo Scheltema, herinnerde zich dat het jongste jongetje Vogel in 1887 maar een iel baasje was: Het tengere knaapje, waarvan ik sprak, moest zelfs met mij vechtende - en ik beteekende onder onder jongens niets - het onderspit delven. Dit verdroot Albert. Hij had een kippe- borst en zou daarmee nooit voor den militaire dienst goed gekeurd worden. Dat laatste was natuurlijk een ramp in een militair geslacht als dat van de Vogels, waar het verkrijgen van de Willems orde het vanzelfsprekende toekomstideaal was. Scheltema vertelt hoezeer Albert van die decoratie onder de indruk was. Kwamen ze op een wandeling een gedecoreerde met de Willemsorde tegen, dan moest hij op bevel van Albert de pet afnemen.9) De Haarlemse Wilhelminastraat, om de hoek van de Mau- ritsstraat, was het 'Quartier Latin' van gymnasiasten en Ho gere Burgerscholieren. Albert Vogel en Jan Feith, ofschoon gezworen kameraden, streden er om de hegemonie. In die tijd grensden er aan de Wilhelminastraat achterbuur ten, waar de jongens, nu ja, vermoedelijk niet erger kwajon gen waren dan wij. Zij moesten bekampt. Nog zie ik Vogel met een stok zwaaiend vooruit stormen alsof een Atjehse benting genomen moest worden I0) De jonge Albert Vogel had echter nog ander pijlen op zijn boog. Jacqueline Sandberg In het verlengde van de Wilhelminastraat, toen Molenpad geheten, woonde in de jaren tachtig van de vorige eeuw de latere actrice Jacqueline Royaards-Sandberg (1876- 1976). 1Haar vader was majoor bij de Infanterie van het Nederlands Oostindische leger geweest en na een ongeval 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 141