vroeg gepensioneerd geworden. De Sandbergs waren in 1882 uit Indië teruggekomen en hadden sindsdien in Haar lem gewoond. I2) Zouden de families Sandberg en Vogel el kaar hebben gekend? De overeenkomsten in achtergrond waren frappant. Ze be hoorden tot dezelfde maatschappelijke klasse. In beide ge vallen was de vader officier, en de kinderen waren van de zelfde leeftijd. De Sandbergs waren van adel, en Pauline Vogel-Sassen had eveneens blauw bloed: haar moeder was een jonkvrouwe van Panhuys van Haeren. I3) Zijzelf was opgegroeid op het familiekasteel Meesenbroek, bij Heerlen in Limburg. In die kringen kent men elkaar allemaal, op zijn minst van naam - waarbij het natuurlijk de vraag blijft of de twee families ook metterdaad bevriend zijn geweest. '4) Of Albert en Jacqueline met elkaar omgingen is moeilijk te zeggen. In ieder geval is het op zijn minst merkwaardig te noemen dat de jongste telgen uit deze twee respectabele officiersfamilies beiden een uitzonderlijke bijdrage zouden gaan leveren aan het Nederlandse toneel - zeker aangezien ouders uit de 'betere klasse' toen nog ernstige bezwaren koesterden jegens de toneelspelersstand. Op 27 februari 1897, dus op 21-jarige leeftijd, maakte Jac queline Sandberg haar debuut in een Haarlems amateur toneelgezelschap. Ze speelde Rita in Kleine Eyolf van Ibsen. 15) Jacqueline heeft haar leven beschreven in haar in 1979 uit gegeven Herinneringen. Zij en haar man, de grote acteur en toneelhervormer Willem Royaards, zijn terdege bijgezet in de vaderlandse toneelhistorie. Van Albert Vogels carrière is, anno 1994, aanzienlijk min der bekend. Debuut als voordrachts- Jan Feith heeft later uitgebreid beschreven hoe Albert Vogel kunstenaar op tien-, elfjarige leeftijd voor zijn klas 'debuteerde', tijdens het ochtenduur Nederlandse taal. De leraar, de heer Zuidema, had de gewoonte om de jongens beurtelings iets uit het hoofd te laten opzeggen. Het resultaat liet zich raden: de één hakkelde, de ander bleef steken; een derde ratelde zijn tekst af, of wist in het geheel niets uit te brengen... Het laatst aan de beurt, naar alfabetische volgorde was het nietige Vogeltje. De stemming was roezig in de klas. De verwachting omtrent dezen klasgenoot, die na schooltijd niet eens mee voetbalde, was al heel laag gespannen. Ook de leraar wilde er wel een eind aan maken. 'Hebben jullie allemaal je beurt gehad? wie nog? ha! 142

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 142