hij had dat zelf al meer dan eens bewezen, en zijn vrienden wisten dat zóó goed, dat er niet over te twisten viel. Hij was klassiek: Tollens, Ter Haar, Helmers, dat waren z'n mannetjes! Als je van Kogel 'de tocht van Heemskerk had gehoord, dan wist je wat een noordpoolvaart was. Kogel kromde zijn vingers van de kou, verwrong zijn mond tot een grijns van kommer, schalde het loeiend uit, als het schip 'van ijs en nacht bevrijd' was De voorstelling die in het boek beschreven wordt was het boven reeds genoemde Arabische heldenepos Abdel-kader, waarin een sjeik door een aantal schurken in een tent in de woestijn gevangen gehouden wordt. Maar Abd-el-Kader was zijn lijfgedicht! Als er een nieuwe jongen in de klas kwam en ze wilden dien eens onder den indruk brengen, dan vroegen ze Kogel om wat voor te dra gen. En Kogel zette zich in postuur: de wenkbrauwen ge fronst, de blik loerend onderuit, met huiverend-gluiperig neergedwongen fierheid; en dan hief hij het hoofd, alsof het neergedrukt was gehouden, en de oogen stonden groot, de neusvleugels zogen, de mond wijdde zich van een, en lang zaam zuchtte het geluid uit zijn keel, als een ingehouden gerochel, tot het vooruit knetterde met uitbarstende woord happen. En zoo'n nieuwe jongen, die hem voor het eerst hoorde, trad terug, bang voor een aanval van den ander, die tegenover hem stond, blikte verdwaasd den kring van jongens rond, niet begrijpend wat er gebeurde 23) En elders verzucht Bram Kogel: Weet-je, ik zou écht bij het tooneel willen, en dan telkens wéér spelen... Zeg Piet, wat denk-je, zou ik geschikt zijn voot het echte tooneel? Het antwoord luidt: "O!", zei Piet beslist, "dat zeker, je speelt prachtig kome die, vooral als je zoo'n groote rol hebt." 24> Toch zou het nog even duren voor Kogel/Vogel de keuze van zijn hart kon volgen: op 17-jarige leeftijd ging Louis Albert Vogel, net als zijn vier broers vóór hem, gewoon in dienst.25) Mr. H.E. (Hans) Phaff We maken een sprong van meer dan dertig jaar. Albert Vo gel is inmiddels een gevierd voordrachtskunstenaar en au teur. 26) In 1906 had hij de actieve dienst vaarwel gezegd en was professioneel artiest geworden, maar gedurende de Eerste Wereldoorlog werd hij als reserve-officier gemobili seerd. 27) Na de oorlog richtte hij het openluchttoneelgezel schap Het Klassiek Tooneel op, dat klassieke drama's op- 147

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 147