Hans Phaff tijdens de voor dracht van 'Geschiedenis als levensfactor', Tweede wed strijd voor welsprekendheid, Den Haag 29 maart 1932. Rechtsachter Albert Vogel sr. (foto Gemeentearchief Den Haag) voerde op verschillende lokaties in het land. Vanaf 1920 was hij docent welsprekendheid aan de Rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht, en zes jaar later werd hij algemeen voor zitter van de Haagse Kunstkring. Hij had zich met zijn jonge gezin gevestigd in Den Haag.28) Vogels band met de Spaamestad wordt onverhoeds weer aangehaald via een leerling van hem uit de vroege jaren der tig: mr. H.E. Phaff, gemeentesecretaris van Haarlem van 1952 tot 1963, later directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en voorzitter van de Vereniging 'Haer- lem'. In een recent gesprek in zijn verrukkelijke villa ver telde de nu tachtigjarige Hans Phaff de auteur van dit artikel zijn herinneringen. Eén van Albert Vogels nevenactiviteiten in de jaren twintig was het oprichten van de Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst, die vergaderde in de Haagse Kunstkring, en het orgaan Het Woord uitgaf. Deze Maatschappij stelde zich als doel het goed spreken van de Nederlandse taal te bevor deren en te stimuleren, en wel op drie manieren: via het on derwijs, de voordrachtskunst en de letterkunde. Voor elk der drie groepen werden specialisten aangetrokken om het ge stelde doel te bereiken. Vogel werd uit de aard der zaak voorzitter van de commissie van voordrachtskunst. Deze or ganiseerde wedstrijden in de welsprekendheid en legde contacten met het dilettantentoneel.291 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 148