henri spijkerman De bouwgeschiedenis van de Patrimoniumbuurt In het zuid-oostelijk deel van Haarlem-noord ligt de Patri moniumbuurt, ingesloten tussen Schotersingel, het Noorder Buiten Spaarne, de Transvaalbuurt en de Schoterweg. In opdracht van de gereformeerde woningstichting Patrimo nium werd de buurt in de periode 1921-1923 ontworpen door de Amsterdamse architecten Tj. Kuipers en A.U. Ingwersen. Het bebouwingsplan omvatte in totaal 417 woningen, waarvan 43 blokken met 318 werkmanswo ningen en vijf winkelwoningen en acht blokken met 81 mid denstandswoningen. Het resultaat was een buurt voor arbei ders en middenstanders met een geheel eigen karakter. De wijk onderscheidt zich door een bijzondere eenheid tussen stedebouwkundige opzet en architectonische invulling, al dus het Monumenten Inventarisatie Project Haarlem (mip) in 1992. Door haar karakteristieke ontwerp oogt de Patrimo niumbuurt als een fraai en besloten tuindorp en mede als gevolg van de uiterst aantrekkelijke ligging vlak achter de oostelijke bolwerken en nabij het station is het dan ook niet verwonderlijk dat voor de woningen ook nu nog na ruim 70 jaar grote belangstelling bestaat. Hieronder volgt een over zicht van de bouwgeschiedenis van deze interessante buurt, die genoemd is naar de woningstichting die de opdracht tot de bouw gaf.2) Uitbreidingsplan voor het gebied ten noorden van de Kloppersingel Wanneer men een stadsplattegrond van rond de eeuwwisse ling bekijkt dan valt het op dat het gebied ten noorden van de Kloppersingel nog onbebouwd was. Tot 1918 was hier de uitgestrekte boom- en bloemkwekerij Rozenhagen van de firma Zocher en Co. gevestigd, nog een landelijke enclave tussen het stadscentrum en de nieuwbouw van de naburige gemeente Schoten. Langs de Schoterweg stond incidentele (villa-)bebouwing en langs het Spaarne was een aantal bedrijfsgebouwen te vinden. Direct ten noorden van het ge bied waar in 1921-1923 de Patrimoniumbuurt zou verrijzen lagen vanaf circa 1885 de werf Conrad en de Haarlemse metaalgieterij, die niet lang na de bouw van de buurt naar 154

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 154