gedeelte dat ongeveer in de richting noord-zuid liep, in het plan opgenomen. Aan een verlenging van de President Steynstraat was wel gedacht, maar aangezien deze verlenging voor een groot ge deelte zou komen te liggen op voor industriedoeleinden in gebruik zijnd terrein, werd die verlenging achterwege gela ten. Nu evenwel de eigenaar van de grond, C.D. Daalen, zelf verzocht om op aan hem toebehorende grond een straat te projecteren, bestond er bij Dumont geen bezwaar aan dit verlangen te voldoen. Naar aanleiding van de besproken verzoeken was door Herm. A. Willenborg c.s. een nieuw het verzoek aan de ge meenteraad gericht om ten spoedigste een overbrugging tot stand te brengen rechtstreeks van de Kruisweg naar de Ken- nemerstraat. De commissie van bijstand in het beheer van Openbare Werken verenigde zich met dit adres.2,) In aansluiting op zijn schrijven aan de gemeenteraad van 8 september 1913 concretiseerde Zocher in een tweede adres aan de gemeenteraad van 2 maart 1914 zijn bezwaren tegen het bij dit college ingediende plan van bebouwing van zijn terreinen en bood hij tevens een ander plan aan. 22> Zochers bezwaren waren in de eerste plaats van financiële aard. Indien de straten alle op de ontworpen breedte aange legd zouden worden en zou worden besloten tot het maken van een groot plein, dan ging hiermee bij de exploitatie een aanzienlijk en naar Zochers oordeel onnodig geldelijk ver lies gepaard. Het ontwerp hoefde kortom volgens hem niet overal zo ruim opgezet te zijn. In verband met de brede weg langs de Kloppersingel, waar slechts aan één kant huizen kwamen en die aansloot bij een ruime onbebouwde omge ving met waterpartij en plantsoen, was zijns inziens een groot plein overbodig. Een zeer overwegend bezwaar achtte Zocher verder de ontworpen brug over de Kloppersingel. Indien deze brug op die plaats, tussen Reguliersstraat en Jansweg, werd aangelegd, zou dat een totale vernieling van het allerfraaiste gedeelte van het Bolwerk betekenen. Zocher gaf daarom, voor het geval een brug over de Singel gewenst mocht blijken, in overweging deze te leggen ter hoogte van het (huidige) Kennemerplein. In dat geval werd nauwelijks schade aan het Bolwerk toegebracht. 23) En met een verbreding van de weg over het Prinsenbolwerk werd dan ook een goede verbinding met de Jansweg verkregen. Een derde bezwaar van Zocher was van praktische aard. In het plan was verzuimd rekening te houden met vergroting van de haven bij de werf Conrad. De geprojecteerde bouw terreinen ter plaatse van die haven moesten vervallen en ook

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 162