Het water van de Kloppersin gel met op de achtergrond de middenstandswoningen aan de gelijknamige singel nrs. 139-143 (v.l.n.r.). (foto H. Spijkerman) de ligging van de ten zuiden hiervan geprojecteerde straten moest worden gewijzigd. In verband hiermee had Zocher nu een 20 meter brede verbindingsweg tussen het Spaarne en de Singel, geheel op zijn eigen terrein, ontworpen. Ook achtte hij een betere verbinding met het Schoterkwartier gewenst en had hij deze daarom in zijn plan opgenomen. Met de voorgestelde verbreding van de weg langs het Spaarne en de Kloppersingel kon Zocher zich zeer goed verenigen. Als bij laatstgenoemde weg bovendien de rooilijn van de te bouwen huizen, evenals dit bij de Schotersingel was geschied, enige meters achteruit werd gebracht, zou het geheel een ruimer aanzien krijgen. Zochers plan - en daarmee impliciet de afwijzing van het ontwerpplan van Dumont werd gesteund door de commis sie van bijstand in het beheer van Openbare Werken. Dumonts idee van een groot plein en de lokatie van een brug over de Kloppersingelgracht werden niet geapprecieerd. 24) In een brief aan b w van 15 juli I9H weerlegde Dumont de kritiek van Zocher op zijn ontwerpplan. 25:1 Er zou van exploitatieverlies geen sprake zijn en het ontworpen plein aan de Kloppersingel was niet ontworpen uit hygiënisch oogpunt maar om esthetische redenen: het bewaren van de schoonheid van de Kloppersingel in zijn geheel. Het wande len langs de Kloppersingel was een waar genoegen door de aanwezigheid van natuurschoon, dat door de gemeentelijke bolwerken (plantsoenen) geboden werd. Door opname van een plein bleef, van welke zijde men ook de Kloppersingel afwandelde, het gezicht over het gehele tafereel bestaan. Bovendien zouden de aan dit plein te bouwen midden standswoningen een fraai uitzicht op gedeelten daarvan ver krijgen. Verdwijnt het plein dan wordt het tafereel in eenige stukken verdeeld, waardoor aan de schoonheid geweld 163

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 163