Een rijtje van vier midden standswoningen aan de Spaarndamseweg nrs. 62-68 (v.l.n.r.). (foto H. Spijkerman) versa en het voorzien in de toekomstige ontwikkelingen langs de westelijke Spaarne-oever op Schotens grondge bied. Naast de reeds bestaande industrievestigingen reser veerde de gemeente Schoten namelijk de gehele rand langs het Spaarne voor industriedoeleinden. Men had echter tot dusverre verzuimd voorzorgsmaatregelen te treffen ten aan zien van het te verwachten verkeer. Ook het uitbreidings plan van Dumont voorzag niet in die leemte. Weliswaar wa ren bedoelde terreinen in een andere gemeente gelegen, maar enerzijds diende aanvoer van goederen en personen in de toekomst toch voor een belangrijk deel via Haarlems grondgebied te geschieden, en anderzijds was een ver gaande verschuiving van de gemeentegrens in noordelijke richting al een tijdlang voorwerp van steeds heviger wor dende discussie.271 Die oude grens met Schoten is tot de dag van vandaag zichtbaar. Want Haarlem sloot niet aan bij het industriegebied langs het Spaarne, maar bebouwde de Spaarndamseweg tot de werf van Conrad met fraaie mid denstandswoningen. Dit zou tevens het geïsoleerde karakter van de Patrimoniumbuurt veminderen. Met het oog op de komende industrievestigingen langs het Spaarne was ook de Haarlemse Kamer van Koophandel geïnteresseerd in het uitbreidingsplan. In een advies aan b w werd erop gewezen, dat het uitbreidingsplan niet op zich zelf moet worden beschouwd, maar binnen het raam van de gehele ontwikkeling van het verkeer, om en naar en door Haarlem en wel niet alleen van de tegenwoordige en direct komende tijd, maar ook voor de verdere toekomst, waarbij aangenomen mocht worden, dat er binnen niet te lange tijd belangrijke grenswijzigingen tot stand zouden ko men tussen de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Schoten, Spaarndam en Velsen.281 Er werd te weinig rekening gehouden met een ontwikkeling van het 165

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 165