De arbeiderswoningen aan de Johannes de Breukstraat nrs. 14-32 (v.r.n.l.) direct na de bouw in 1920. De rails in de straat waren ten behoeve van de bouw aangelegd. (Gemeen tearchief Haarlem, topogra fisch historische atlas) verkeer over bijvoorbeeld 25 a 50 jaar, zo waarschuwde men. De Kamer van Koophandel achtte het gewenst het ver keer uit de nieuwe wijk naar de stad te leiden langs de Schoterweg, de te verbreden Kennemerstraat en een nieuw te bouwen brug dichtbij het Frans Halsplein over de Klop persingel aansluitend op de Jansweg. De ontworpen brug in het midden van het Prinsenbolwerk over de Kloppersingel achtte de Kamer overbodig en zij vestigde er de aandacht op dat, indien men deze niet bouwde, natuurschoon behouden bleef. Het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zou vervolgens voor de nodige vertraging in de uitvoering van de bouwplan nen zorgen. In de gemeenteraadsvergadering van 2 juni 1915 werden door W.A.J. van de Kamp vragen gesteld over de voortgang van het uitbreidingsplan.29) Andere ontwikkelingen op het kantoor van Openbare Wer ken zorgden ervoor dat de plannen niet in de vergetelheid raakten. Tot dusverre had stedebouwkundige en directeur van Openbare Werken Dumont slechts plannen van uitbrei ding voor afzonderlijke gebiedsdelen (zgn. detailplannen) gemaakt, maar in 1916 wenste Dumont zijn stedebouwkun dig beleid van de stad te professionaliseren door alle (detail)piannen van uitbreiding samen te bundelen tot Ont werp Uitbreidingsplan, iste herziening. 30) Door alle deel- plannen gelijktijdig te herzien zou één gemeentelijk uitbrei dingsplan ontstaan. Dit plan van 1916 voorzag opnieuw in een bebouwing van het gebied ten noorden van de Klopper singel met woningen, welk gebied zich naar het noorden toe niet verder uitstrekte dan tot de grens tussen Haarlem en Schoten. Na enkele wijzigingen werd het plan bij de ge meenteraad ter bekrachtiging ingediend, zodat het de status 166

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 166