kon namelijk een klein gedeelte van de geplande bouwgrond niet in eigendom verkrijgen. In november had de gemeente ook hogere voorschotten toe gestaan, wat een huurverhoging noodzakelijk maakte. Daarom stelde de woningstichting voor de wekelijkse huur prijs voor de arbeiderswoningen te brengen van 5,20 op 7,75 en voor de winkelhuizen van 10,20 op 19,60, het geen bij B w niet op bezwaar stuitte. Op 28 juli 1920 had de gemeenteraad besloten ook voor de middenstands woningen een voorschot en een bijdrage te geven.401 Toen het bouwplan vervolgens ook van rijkswege werd goedgekeurd konden de plannen van Patrimonium gereali seerd worden. 40 Voor de bouwgronden van de midden standswoningen werd in april 1921 een constructie bedacht, waarbij Patrimonium deze gronden aan de gemeente ver kocht onder de voorwaarde dat Patrimonium deze gronden, na overdracht, van de gemeente voor een tijdvak van 75 jaar in erfpacht terugontving.42) De gronden die bestemd waren voor openbare weg moesten door Patrimonium kosteloos aan de gemeente worden overgedragen met bijbetaling van de kosten van openbare werken. Nadat in mei 1921 Bestek en Voorwaarden door het bestuur van de woningstichting Patrimonium waren ondertekend en daardoor goedgekeurd volgde op 8 juni 1921 vaststelling van het bouwplan door b w. 43) De huizen zouden voor zover nodig op paalfundering worden gebouwd. Hiervoor werden in het Bestek en voorwaarden 2560 'verse' heipalen van gemiddeld 6 meter lengte, tot een totale lengte van 15360 meter geraamd. Voor de afvoer van fecaliën zouden closets met waterspoeling geplaatst worden, terwijl de wo ningen verder werden voorzien van elektrisch licht, stook- gas voor de keuken en waterleiding in keukens en fontein tjes. Het zouden mooie woningen worden, die voorzien waren van alle moderne comfort die in de periode zo direct na de Eerste Wereldoorlog voor een dergelijk soort wonin gen mogelijk was. Voor de bouw van de woningen had geen publieke aan besteding plaatsgevonden. Alleen aannemer K. Hille uit Amsterdam was door Patrimonium uitgenodigd om een prijsopgave te maken. Nadat eerder reeds de arbeiderswoningen in de toenmaals als Rozenhagenbuurt aangeduide wijk waren opgeleverd, vond de oplevering van de middenstands woningen aan de Kloppersingel plaats op zaterdag 19 november 1921. Die dag werd in aanwezigheid van het bestuur van de woning stichting en van het bestuur en leden van het werklieden- 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 169