verbond een gedenksteen in de zijgevel van de woning Kloppersingel 65 onthuld. Het bouwen geschiedde overi gens niet altijd - zoals in de steen stond gebeiteld - met goud van 's Lands Regeering-, er was ook vaak gebouwd met van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds geleende gelden, waarvoor de gemeente garant stond. Werkmanswoningen en Na oplevering van het complex werden aan de Haarlemse middenstandswoningen woningvoorraad voor de arbeidende klasse maar liefst 334 eengezinswoningen toegevoegd. Gezien de woningnood die in de gemeente heerste was de oplevering van het complex van groot belang. De arbeiderswoningen waren, met uitzon dering van de winkelhuizen, verdeeld in twee typen: bij type A lag de voorkamer aan de voorzijde en bij type b aan de achterzijde. Maar alle woningen waren zodanig geplaatst, Onthulling van de gedenksteen op 19 november 1921 in een zijgevel van een arbeiders woning op de hoek Zocher- straat nr. 39 en de Johannes de Breukstraat. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch histori sche atlas) dat geen der woonkamers aan de noordzijde kwam te liggen. De ligging van alle woningen ten opzichte van de zonzijde was dus gunstig. De indeling beneden was met zogenaamde kamers en suite, hetgeen over het algemeen zeer gewild was. Daarnaast wa ren de woningen op de begane grond voorzien van een gang, keuken en toilet. Op de verdieping waren bij beide typen drie slaapkamers met de nodige kasten ontworpen, terwijl de zolder tevens als slaapplaats kon worden benut. In die tijd waren de arbeiderswoningen dus ook voor grote gezinnen aantrekkelijk. 170

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 170