tweede verdieping een kleine slaapkamer met zolderber ging. Het verschil van de typen was hoofdzakelijk gelegen in de grootte; het type a was de grootste woning, maar de gevel was eenvoudiger dan die van type B. De bouwprijs van de middenstandswoningen was voor type A 11.000,- en voor type b 9500- per woning. Voor 61 woningen was een voortuin ontworpen, welke op kosten van de stichting zouden worden aangelegd en ook door haar zouden worden onderhouden. De middenstandswoningen werden in het bouwplan op de meest gunstige lokaties gerealiseerd en wel langs de randen van de wijk waar geen aansluitende bebouwing plaats vond. Van deze woningen waren er 55 geprojecteerd aan de Klop persingel, negen aan het Noorder Buiten Spaarne en veertien aan het in het stichtingsplan opgenomen plein. Voor 47 wo ningen was een voortuintje ontworpen. Aansluitend aan de Singel verkrijgt elk huis een voortuin om aan het natuur schoon aan te sluiten, aldus de toelichting bij het Bestek en voorwaarden van het complex. 441 In de periode na de Tweede Wereldoorlog vonden er diverse wijzigingen aan het complex plaats. Zo werden van alle wo ningen de voordeuren en roedenverdeling in de vensters ge wijzigd. Het karakter van de architectuur werd hier niet door aangetast. De oorspronkelijke straatprofilering bleef meren deels intact. Alleen de straatverlichting werd geheel vervan gen door lichtmasten. In de periode 1971-1973 werden de woningen gerenoveerd. Over het algemeen kan echter worden gesteld dat het tuinwijkachtige karakter van deze buurt bijzonder goed be waard is gebleven. Straatnamen Zoals voor alle te projecteren straten in onbebouwd gebied moesten er straatnamen worden bedacht. Omdat het hier om een totale nieuwbouwwijk ging was het gebruikelijk om aan de hele wijk een bepaald soort namen te geven. De naamge ving voor de ontworpen straten in het desbetreffende raads besluit projectiewegen genoemd - gaven in 1921 aanleiding tot debatten in de gemeenteraad. B w hadden voor deze nieuwe buurt voornamelijk namen voorgesteld die een topo grafische en historische betekenis hadden als Rozenhagen- straat, Vrouwehekstraat, Zocherstraat, Jan Boltstraat, enz., maar het raadslid M. de Braai zette zich in voor de keuze van een aantal namen van oprichters en vooraanstaande perso nen van het Nederlandsch Werkliedenverbond 'Patrimo nium', zoals K. Kater, B. Poesiat, W.C. Beeremans en J. Witmond.45) Maar de gemeente willigde dit verzoek niet 172

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 172