Middenstandswoningen aan de Kloppersingel nrs. 165-177 (v.l.n.r.). (foto H. Spijkerman) in. Verschillende raadsleden waren er namelijk fel op tegen dat personen uit de vakbeweging in de straatnaamgeving werden betrokken en daarbij meenden zij dat de voorge stelde personen voor een straatnaam in deze fraaie buurt van te gering belang waren. Uit de door De Braai voorgestelde namen werden dan ook alleen overgenomen de Patrimo niumstraat en Talmastraat, de laatste vernoemd naar de be kende staatsman en stuwende kracht in de christelijke volks beweging, voor wie zeker niet gold dat hij niet belangrijk genoeg was. In de gevel van de panden Talmastraat 5 ^ti 7 werd een steen met zijn beeltenis ingemetseld. Ook de naam van de wethouder Johannes de Breuk, mede voorgesteld door hetzelfde raadslid, was voor een straat aanvaard. De buurt staat tegenwoordig bekend als de Patrimoniumbuurt, maar voor de Tweede Wereldoorlog waren ook benamingen als Rozenhagenbuurt of de Psalmenbuurt - door de inspan ningen van woningstichting Patrimonium was een echt gere formeerd bolwerk ontstaan - gemeengoed. Patrimoniumbuurt als Het feit dat de nieuwe woonwijk was gesitueerd tussen de tuinstad Kloppersingel en de Spaarndamseweg en daardoor enigs zins afgezonderd werd van de rest van de stad werd door de architecten aangegrepen om de wijk een geheel eigen karak ter te geven. Alhoewel de directeur van Openbare Werken Dumont tekende voor het uitbreidingsplan van deze nieuwe woonwijk, brachten de beide Amsterdamse architecten Kui pers en Ingwersen een geringe verandering aan in het beloop van de straten. In feite is het huidige stratenpatroon een va riatie op het door Dumont ontworpen Algemeen Plan van Uitbreiding van 1919. Deze wijzigingen hadden wel dege lijk betekenis, want de architecten slaagden er zodoende in om eenheid aan te brengen tussen architectuur en het stede - 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 173