woningen, onder andere één tegenover de beide poort woningen, droeg bij tot het gevarieerde straatbeeld van de Rozenhagenstraat. En op andere punten in de wijk werden op de hoek van een straat nog drie winkels gebouwd. Om Poortwoningen aan de Rozen hagenstraat. De toegang tot de woningen is in de poort: Talmastraat nr. 28 (1) en nr. 33 (r). (foto H. Spijkerman) precies te zijn President Steynstraat 1Johannes de Breuk straat 49; Zocherstraat 79; en Rozenhagenstraat 26 en 38. Bij de oplevering van het complex woningen werden de winkels betrokken door een bakker, kapper, groenteman, sigarenboer, kruidenier en dreven twee gezusters een manufacturenzaak. Naast deze zelfvoorzienende eigenschappen van de buurt duidde ook het naast elkaar wonen van verschillende bevolkingsklassen (arbeiders en middenstanders) er op dat ook op maatschappelijk terrein de idealen van Ebenezer Howard, de grondlegger en propagandist van de Engelse tuinstadbeweging, aangehouden werden. De invloed van de Engelse Tuinstadbeweging op de vormgeving van deze buurt kwam ook naar voren door midden in de wijk een mo numentale poort op te nemen, waarboven twee poortwonin gen - Talmastraat 28 (1) en 33 (r) - werden gecreëerd. Ter weerszijden van de boog van de poort was het opschrift Woningstichting Patrimonium opgenomen. Deze poort vormde de afsluiting van de Talmastraat bij de Rozenhagen straat en bevorderde de beslotenheid van de buurt die erach ter lag. Soortgelijke 'poorten' werden in dezelfde tijd ook toegepast bij woningbouwcomplexen in Amsterdam (Watergraafsmeer, Oud-Noord-Zuid), Utrecht (Zuilen), Enschede, Den Haag en Groningen. De poorten bleken zeer geschikt om een tuindorp zowel iets rustieks als iets stedelijks te geven. Door de bouw van de overbouwde poort met bovengelegen woningen en een 178

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 178