rand van de buurt, aan een driehoekig plantsoen op de hoek van de Rozenhagenstraat en de Patrimoniumstraat. De lig ging was subliem: men had vanuit het schoolgebouw, dat in 1922 voltooid werd, uitzicht over de Kloppersingel. De naamgeving van de school paste geheel in de traditie van de buurt. Zij werd namelijk naar Abraham Kuyper vernoemd. Later zou zij omgedoopt worden tot Willem van Oranje- school en zou de peuterspeelplaats 't Kloppertje er zijn thuisbasis vinden. Vier jaar na de bouw van de lagere school werd de buurt verrijkt met een kerkgebouw, dat evenals de school zowel in stedebouwkundige relatie tot de buurt als tot de singel werd gebouwd. Ook de kerk werd op een markant punt in de buurt gesitueerd, en wel op de hoek van de Kloppersingel en de Johannes de Breukstraat. Omdat de woningen volgens de statuten van Patrimonium in de eerste plaats bestemd waren voor de leden van het werkliedenverbond - voornamelijk gereformeerden - groeide de buurt uit tot een gereformeerd bolwerk. Meer dan waar dan ook in Haarlem was er een nauwe band tussen de woningstichting en de bewoners. Het bestuur van Patrimonium kende de buurtbewoners en zij kenden de bestuursleden. De kerk nu was een creatie van de bekende architect B.T. De Kloppersingel gezien vanaf Boeyinga en werd in 1926 voltooid. Woningstichting Patri- het Prinsenbolwerk. monium had echter aanvankelijk liever gezien dat Ingwer- (foto H. Spijkerman) sen en Kuipers - laatstgenoemde had ook de school ontwor- 180

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 180