Schrier werden glas-in-loodramen met voorstellingen van de Kosmos en Jeruzalem ontworpen. De buurt zou nog actief betrokken worden bij de bouw, toen op het laatste ogenblik de commissie van beheer besloot dat in het torentje van de kerk een uurwerk moest komen. Om dat het comité tot aanschaf van een uurwerk niet in staat bleek om hiervoor de benodigde financiën bijeen te brengen, ging een buurtcomité - vanwege het feit dat de gehele buurt van een dergelijke klok zou profiteren - meehelpen de ont brekende gelden in te zamelen.54) Met het toenemen van de stadsuitbreidingen in de volgende decennia nam ook het gebouwenbestand van de gerefor meerden in Haarlem toe. Bij het ingebruiknemen in i960 door de Gereformeerde Kerk van Haarlem-noord van de Verlosserskerk aan de Generaal Spoorlaan in Delftwijk werd de naam van de Kloppersingelkerk in de meer eigen tijdse naam van Koningskerk veranderd. Toen eind jaren zeventig het gereformeerde kerkbezoek sterk afnam ont stonden er plannen tot inkrimping van het gebouwenbe stand. Dit viel overigens ongeveer samen met een reorgani satie van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-noord. Er bestonden plannen tot verkoop van de kerk, maar desondanks werd het gebouw in 1978 nog opge knapt. Maar gedwongen door de hoge exploitatiekosten zou de kerk in 1987 - nadat eerst nog het 60-jarig bestaan van de kerk werd gevierd 55) - aan de Evangelisch Lutherse ge meente worden verkocht, waarna de kerk 'Zuiderkapel' zou gaan heten. Zo werd in ieder geval de eigenlijke bestemming van het gebouw behouden, hetgeen vanwege zijn bijzondere architectonische waarde en betekenis voor en plaats in de buurt een goede zaak is. 1E. van der Kleij, Monumenten Inventarisatie Project Haarlem (Haarlem 1992) 55. Zie ook: Architectuurgids Haarlem, eind- red. P. de Roos, B. Uittenhout en W. de Wagt (Haarlem 1992) 132. 2. De bebouwing ten westen van de Koningskerk en op de hoek van Kloppersingel en Noorder Buiten Spaarne behoort niet bij het bouwplan dat in 1918 werd ontworpen door de architecten Tj. Kuipers en A.U. Ingwersen. Daarom zullen deze woningen in dit artikel buiten beschouwing blijven. 3. In 1932 werd de werf Conrad verplaatst naar de overkant van het Noorder Buiten Spaarne. De werf leverde baggermolens en zandzuigers over de hele wereld. Bij besluit van b w van 7 juli i960 (Afd. 7, no. 28073) werd na herinrichting en dem ping van het kanaal op het terrein de Werfstraat gerealiseerd. 4. Het oorspronkelijke station van de stad stond veilig buiten de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 182