drs. J. bart Monumentenzorg Haarlem UITTENHOUT (eindredactie) Inleiding en verslag monumentencommissie: ir. D. Snijders, hoofd afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie, Foto's tenzij anders vermeld: voor (je rest samengesteld door de medewerkers van het bureau sector Gemeentwerken, afd. monumentenbeleid, historisch onderzoek: Wil den Heijer, bma/mb, Jos Fielmich. redactie: Bart Uittenhout. Inleiding Haarlem is een aantrekkelijke stad. Haarlem heeft veel mo numenten. Haarlem heeft een - in veel opzichten - rijk cul tureel leven. Voor monumentenzorgers zijn deze drie constateringen geen losse waarnemingen, maar hebben ze een logische sa menhang, waarin de stimulans voor passieve en actieve creativiteit voortkomt uit welbevinden en welbevinden in belangrijke mate stoelt op een evenwichtige en afwisselende fysieke omgeving in een kwalitatief goede conditie. Hart voor Haarlem is dan ook de context waarbinnen monu mentenzorgers hun werk doen. Deskundigheid is daarbij de invalshoek. Haarlem is een levende stad. Leven is vernieuwen. Of dat nu celvernieuwing bij de mens, elementenvernieuwing aan ge bouwen of gebouwen- en omgevingvernieuwing van een stad is: essentieel is dat de vernieuwing in de juiste mate, op de juiste plaats en op een goede manier plaatsvindt. Levend houden is de insteek voor de Haarlemse monumen tenzorgers bij hun werk: Vernieuwen hoort erbij, maar zorg dan wel voor goede kwaliteit in de juiste maat, het stedelijk ritme respecterend. Monumentencommissie Juist vanwege de noodzaak van ontwikkelen om levend te houden maar het (zo aantrekkelijke) kind niet te zien weg spoelen gelijk met het sop, is in 1994 een inventarisatieplan opgesteld om monumentale waarden - of anders gezegd: stedebouwkundige en architectonische kwaliteiten - in Haarlem in kaart te brengen. Deze inventarisatie moet, naast de bekende lijsten van beschermde (of op afzienbare termijn te beschermen) objecten, de kennisbasis onder ontwikke lingsplannen leggen of verbreden. In 1995 zal het Haarlem se gemeentebestuur de concrete vraag voorgelegd krijgen om voor deze inventarisatie geld ter beschikking te stellen, een algemene reservering is al opgenomen in de financiële meerjarenplannen. Reeds geruime tijd is sprake van een impasse bij de bescher- 190

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 190