Grote Markt 17, de Hoofd wacht, werkzaamheden in de nieuwe hal. Op de achtergrond het raam naar de Tadema- kamer. was nog de enige ruimte waar redelijk vertoeft kon worden. Je kon niet echt spreken van een representatief onderkomen voor een degelijke historische vereniging. Het dak lekte, balkkoppen waren behoorlijk ernstig aangetast door zwam, houtworm en ander ongedierte, de voorgevel stond er rond uit armoedig bij en met de winkeltjes in het souterrain was het niet veel beter gesteld. Alle reden om tot actie over te gaan. Het 750-jarig jubileum van Haarlem als stad werd aan gegrepen om deze laatste rotte kies in het monumentale ge bit rondom de Grote Markt te herstellen. Voorwaarde daar bij was dat de steigers per 1 januari 1995 van de Grote Markt verdwenen moesten zijn. Alle ambtelijke zeilen binnen gemeentewerken werden bijgezet om een haalbaar restaura tieplan op te zetten. Daarbij was het bureau monumenten beleid betrokken voor de financiering en het overleg met de wethouder. De planvoorbereiding, het bouwhistorisch on derzoek en de restauratiebegeleiding vonden eveneens plaats binnen dit bureau. Het restauratieplan, de ontwerpen voor de nieuwe indeling en de begeleiding van de werk zaamheden kwamen voor rekening van het bureau nieuw bouw/verbouw en restauratie. De cv-installatie was in han den van de afd. bma installaties. De Vereniging Haerlem was vanaf het begin bij de plannen betrokken. Op 16 mei 1994 ging de restauratie officieel van start. De eerste werkzaamheden betroffen het uitpeilen van het monu- 193

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 193