Particuliere restauraties alexanderstraat io (beeldbepalend pand, gevelherstel) Het pand maakt onderdeel uit van een symmetrisch inge deeld bouwblok bestaande uit zes herenhuizen. De werk zaamheden bestonden hoofdzakelijk uit het herstel van de gevels en de kap. Ook is de karakteristieke entree aan de achterzijde gerestaureerd. Deze entree heeft als een van de weinige huizen aan de Wilhelminastraat nog de oorspronke lijke met hout overdekte toegang. De, later toegevoegde, serre werd gesloopt. bakenessergracht 53 (rijksmonument, casco woning verbetering) Het van oorsprong vroeg zeventiende-eeuwse rijksmonu ment is in twee fasen gerestaureerd. De eerste fase, uitge voerd in 1991-1992, bestond voornamelijk uit cascoherstel in combinatie met woningverbetering. Een monumentaal onderdeel in de woning is de authentieke eikenhouten spil- trap met wagenschotbetimmering. De originele structuur van de kap- en balklaagconstructie is tijdens de restauratie weer geheel in beeld gebracht; aan de sparren is horizontaal dakbeschot toegevoegd. Het achterhuis is gelijk met de her stelwerkzaamheden meegenomen. De tweede fase betrof de restauratie van de vroeg zeventiende-eeuwse trapgevel. Aanvankelijk leek de geveltop nog restaurabei, maar het te gendeel bleek het geval. Het metselwerk was toch teveel aangetast door verwering en werd uiteindelijk geheel over eenkomstig aangetroffen bestand en indeling vervangen. De zandstenen afdekplaten en cordonbanden zijn met kunst steen hersteld. breestraat 18 (rijksmonument, casco-herstel) Het pand met kroonlijst uit de achttiende eeuw is gelegen op de hoek met de Lange Annastraat. Al in 1986 waren er plan nen om het pand te restaureren, maar de toenmalige eigenaar zag daar uiteindelijk vanaf. De huidige eigenaar heeft in 1992 het restauratieplan weer opgepakt en begin 1994 is de restauratie gestart. De werkzaamheden bestonden uit het herstel van de kap en de gevels. doelstraat 21 r/z (beeldbepalend pand, casco woning verbetering) Het casco van het van oorsprong negentiende-eeuwse hoek pand is dank zij de vereniging van (twee) eigenaren geheel hersteld. De karakteristieke voormalige winkelpui is weer voorzien van een detaillering overeenkomstig de oorspron kelijke. Ter linker- en rechterzijde van het voormalig eta- 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 197