huidige eigenaar, de heer H. Becker, erop dat dit pand in het recent verschenen boek 'het Winkelgezicht van Haarlem ontbreekt. Hopelijk wordt op deze plaats aan dat gemis tege moet gekomen door wat langer bij dit, overigens ook in an dere opzichten voor de Haarlemse geschiedenis belangrijke, huis stil te staan. De gegevens daartoe werden door de heer H. Becker met gulle hand ter beschikking gesteld. De vroegste informatie die in het archief te vinden is over de geschiedenis van dit huis gaat terug tot 1602. Daniel Jansz. Messemacker kocht in dat jaar een earner metten erve van de erfgenamen van Maritgen Floris dochter. Dat over een earner gesproken wordt wijst erop dat de verkoop niet het huidige huis betrof, maar een kleinere voorganger. Veertien jaar later, in 1616, sloot Daniel Jansz. een akkoord met de eigenaar van het noordelijk belendende pand. Het betrof een nyeuwe getimmerde sijdmuyre, waarbij rekening gehouden moest worden met de waterlosinge ende osingdrop. Daniel Jansz. heeft het huis ruim een halve eeuw in zijn bezit gehad. In 1658 verkocht de weduwe Aeltjen Everts, boedelhoudster van Daniel Jansz., het huis aan Jan Jansz. Boeckwinkel, rietmaker van beroep. Het huis had in middels een naam gekregen en stond bekend als 'genaempt het Claverbladt'. Boeckwinkel had kennelijk na enige jaren het huis zelf niet meer nodig en verhuurde het met ingang van 1 mei 1663 aan de schilder Vincent Laurensz. van der Vinne. Over de periode dat Van der Vinne in de Gierstraat woonde schrijft Houbraken: Hy schilderde ondertusschen alles wat hem maar aan de hand kwam, Kamers, Zolders, Uithangborden en Konststukjes. Het vanitas-stilleven uit 1665, dat door Van der Vinne geschilderd werd en nu in de collectie van het Frans Halsmuseum is opgenomen, moet in dit huis gemaakt zijn. Op 24 oktober 1665 werd hier ook Van der Vinnes zoon Izaak geboren, die later als tekenaar, graveur, dichter en boek- en papierverkoper zijn brood zou verdienen. De familie Van der Vinne verhuisde in 1667 naar de hoek van de Magdalenasteeg, thans Korte Gierstraat. Erfgename Styntje Boeckwinkel verkocht het huis in 1683 aan Symon Hooft, die woonachtig was in de Doelstraat. Mogelijk heeft hij het huis als belegging gekocht. In 1698 werd door zijn lasthebbers het huis doorverkocht aan Dirck Voorhelm, toen woonachtig op de Singel buiten de toenma lig stad. Zijn zoon Pieter verkocht het in 1734 aan ene Gerrit Bastiaans. Inmiddels was de naam veranderd in de Spijs- kopers', hetgeen erop duidt dat Gerrit koekebakker van be roep was. Hij overleed in 1767 en het huis ging via vererving 201

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 201