Gierstraat 50, 'den Banketbak ker', houtsnede door H. Numan, uit: Zinspelingen op allerlei wetenschappen, konsten en ambachten (Am sterdam). (Collectie H. Becker) over in handen van zijn dochter Maria Bastiaans. Uit de na latenschap is op te maken dat Gerrit een welgestelde koeke- bakker was. Hij bezat, behalve het huis in de Gierstraat, nog een huis bij de Raampoort en twee aan de Wagenweg. De ruim honderd stuks juwelen, goud en zilverwerk duiden op een klein vermogen. In diezelfde nalatenschap wordt ook het hele huis beschreven, zoals de winkel, de bakkerij, de diverse kamers, de baalzolder en de korenzolder. De inhoud van de vele kasten biedt een scala aan kledingstukken en geeft een goed beeld hoe een goed boerende middenstander er in die tijd bij liep. Dochter Maria deed het winkelhuis, want daar mag inmiddels wel van gesproken worden, met een weer van de hand en verkocht het aan Jan van der Horst compleet met alle koekebakkersgereedschappen. In De Haarlemse Courant van 2 november 1780 was de vol gende annonce te lezen: Op Saturdag den 4 November, 1780, zal men te Haarlem in t Logement het Guide Vlies bij Executieverkoopen: Een schoon sterk en weldoortimmert en ter neering staand huis en ervengenaamd de Spyskoo- pers, waarin de koekebakkers neering van onheugelijke Ik bak Banket voor lekkre monden Mynwinft blyft aan hun fmaakverbonden. Vooral het Kindis wel te vröê» Deelt men het van myn Bakfal meö. 202

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 202