grote markt ^koningstraat i—3—5 (rijksmonument, totale restauratie woningverbetering) Na het faillissement van de toenmalige eigenaar uitbater van het restaurant 'De Coninckshoek' brak een roerige pe riode aan. Eerst werd in 1988 een openbare veiling van de inboedel gehouden, waarna de panden als complex te koop werden aangeboden. Een projectontwikkelaar uit Leiden werd de nieuwe eigenaar. Het architectenbureau Braaksma Roos werd benaderd om een restauratieplan op te stellen met daarin opgenomen op de begane grond drie winkels en op de verdiepingen vier appartementen. Nadat in december 1989 de benodigde vergunningen waren verleend en het restauratieplan was goedgekeurd werd op 1 maart 1990 met de werkzaamheden begonnen. De restauratie verliep met horten en stoten en begin 1992 werd een dieptepunt bereikt toen de aannemer weigerde verder te gaan in verband met financiële afwikkelingen. Medio 1992 ging de Leidse pro jectontwikkelaar failliet en werden de half-afgebouwde pan den wederom te koop aangeboden. De nieuwe eigenaar be gon in 1993 opnieuw en nam de restauratie weer ter hand. Het plan werd enigszins gewijzigd. In plaats van drie win kels en vier huurappartementen kwamen er nu op de begane grond een restaurant en een winkel en op de bovenverdie pingen twee koopappartementen. Nadat in de zomermaan den van 1993 de bovenliggende appartementen werden op geleverd en er weer kon worden gewoond, werd verder gegaan met het afwerken van de gevels en het interieur van restaurant en winkel. Begin 1994 werden deze opgeleverd en heeft Haarlem er weer een gerestaureerde hoek in de stad bij. Dit complex van vijf huizen staat nu bekend onder de naam 'De Coninckshoek'. De huizen hebben een rijke geschiede nis en een lange traditie op het gebied van eten en drinken. De bedrijfsgeschiedenis van het huis Grote Markt 4 gaat te rug tot 1653. Toen kocht Carel Maes, die van beroep wijn koper was, het huis. Vanaf die tijd is hier altijd een drank handel gevestigd geweest, bekend als 'De Guide Druijf' Een schilderij van Berckheyde uit die tijd toont op deze plaats een fraaie zeventiende-eeuwse trapgevel. Opvallend element is het uithangteken: een uitgestoken arm met een druiventros in de hand. Een beschrijving van het huis bij een verkoop in 1768 geeft een indruk hoe het was ingedeeld: Een groot, schoon, sterk en weldoortimmerd huys en erve waarin de wijnkoperij verscheyde jaren met goed succes is gedaan en nog gecontinueerd word, voorzien van een ruijm

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 206