Uniek is de smalle gevel van het pandje ernaast, één der smalste huizen in de stad. Het huis heeft geen eigen toegang en heeft altijd deel uitgemaakt van het hoekpand. Grote Markt 4. Het geveltje heeft veel versierende onderdelen en is een mooi voorbeeld van Hollandse renaissance in de stijl van stadsbouwmeester Lieven de Key. Het huis met de luifel daarnaast, Koningstraat 1, is een laat negentiende-eeuws woonhuis. De huidige pui met luifel werd in 1920 aange bracht als onderdeel van de wijnhandel 'De Guide Druyf' De stijl ervan is quasi zeventiende-eeuws, zogenaamde neo- Hollandse renaissance. Hier was aan het begin van deze eeuw de ingang van de wijnhandel. In de puilijst bevinden zich vier leeuwekoppen met ringen in de bek waaraan de ophanging van de luifel is bevestigd. De tekst op de luifel herinnert nog aan de beroemde Haarlemse wijnhandel op deze plaats. Het pand naast dit huis, Koningstraat 3, is ook weer zeventiende-eeuws van oorsprong en vertoonde oor spronkelijk een trapgevel. In de loop van de achttiende eeuw verdween de getrapte geveltop en werd de trapgevel geredu ceerd tot de huidige lijstgevel. Ook hier is op de begane grond geen ingang, maar die zal er oorspronkelijk wel zijn geweest. Het laatste huis in deze rij, Koningstraat nr. 5, is een woonhuis uit de late achttiende eeuw, ook een zoge naamde lijstgevel. Na de oplevering van het complex in 1994, waarbij de be gane grond weer de functie van restaurant kreeg, vloeit de wijn hier weer rijkelijk, net als voorheen. hagestraat 29-31-23 (beeldbepalend/gemeentelijk mo nument/rijksmonument, totale restauratie) De beeldbepalende panden Hagestraat 29 en 31, het ge meentelijk monument Hagestraat 23 en het rijksmonument Spaarnwouderstraat 36 zijn in een gezamenlijk project tus sen de Gemeente Haarlem en Woningvereniging Randstad gerestaureerd. Dit gebeurde in samenhang met een groot aantal nieuwbouwprojecten in de Burgwalbuurt. De monu mentale panden zijn totaal gerestaureerd. Daarin werden vijf huurwoningen in de sociale sector gerealiseerd. hazepaterslaan to (beeldbepalend pand, cascoherstel) Het pand maakt onderdeel uit van een rij dubbele herenhui zen uit de late negentiende eeuw aan de zuidzijde van de Hazepaterslaan. De restauratiewerkzaamheden bestonden uit het herstel van dak en goten, van het metselwerk en het opnieuw voegen van de achtergevel. Tevens werd een aantal kozijnen vernieuwd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 208