naamde veilconditie geeft ons een kijkje in het huis. Er is dan sprake van een groot, schoon, sterk en weldoortimmerd huijs en erve met een thuijn daar agter, staande ende gele gen op het Kleijn Heijligland, voorzien met een behangen zijkamer, een binnenkamer die behangen is, verder een moije behangen agterkamer, keukentje, grote verwulfde kel der, plaats en thuijn, boven een voorkamer, agterkamer, kleerzolder etc. belend ten zuijden de heer Volites, ten noor den en westen de heer Izaac van Westerkappel, achter- strekkende aan de heer Nicolaas Willem Kops wiens ligten niet betimmerd of verspart zullen mogen werden. Alweer vijf jaar later verkocht Jacob Du Buij in 1769 het huis aan Sara Verbraak, weduwe van Jan Stapel. Zij maakte er weer wat langer gebruik van dan haar voorgangers en deed het pas in 1781 van de hand aan Claas Hoens. Deze liet tien jaar verder, in 1791, de verkoop over aan derden en droeg de weledele heer Jacob Scholting, procureur voor desen stadsvierschaar, en Pieter de Vijver, koopman te Am sterdam, op zijn zaken af te handelen. Willem van den Bos werd toen de nieuwe eigenaar, die het weer van de hand deed in 1800. Nieuwe eigenaar werd toen Jozua Gans, passementwerker van beroep, die gehuwd was met Maria de Koning. Zij had den waarschijnlijk drie kinderen, die na het overlijden van de ouders het huis erfden. Maria en Jansje Gans droegen hun erfdeel in 1847 over aan Elisabeth Gans. Zij woonde niet aan het Klein Heiligland, maar in Amsterdam en verhuurde waarschijnlijk haar eigendom in Haarlem. In 1854 deed zij het huis van de hand aan Hendrik Zuurendonk, schilders knecht, in die tijd wonende in de Lange St. Annastraat. Ook hij bewoonde het huis niet maar verhuurde het tussen 1857 en 1867 aan J.C. Meijer en H.N. Westerburg. Het huis was opgesplitst, want het bovenhuis werd apart verhuurd aan C. van Putten, G. de Klerk en H.H. Bonnekamp. Vanaf 1863 treffen we er de familie Egbertus van der Steur aan. Als be roep is kunstlakker vermeld. In het adresboek van die tijd is vermeld: E.v.d.Steur en zn. schilders, kunstlakkers en ver- gulders. Zoon Johannes van der Steur werd uiteindelijk in 1870 eigenaar en zette het bedrijf voort. In 1903 kwam het pand in een openbare verkoop en middels veiling werd Hendrik Nicolaas Serne, van beroep timmerman, de nieuwe eigenaar. Vanaf 1927 was hier de N.V. 'eerste Haarlemsche automaatschappij voorheen J. Inpijn' gevestigd. Het woon huis werd toen gewijzigd in werkplaats annex woonhuis. Vanaf 1957 is hier Galerie Espace gevestigd, een kunst galerie die door de bekende Haarlemse kunstschilder Jules

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 216