Chapon werd geleid. In 1979 kocht hij het huis - hij was toen woonachtig in Frankrijk en verkocht zijn kersverse bezit, dat inmiddels op de rijksmonumentenlijst was ge plaatst, direct door aan de huidige eigenares, Petronelle Antoinette Charlotte Marie Wijnekus, schilderes van be roep. Zij nam het initiatief om het huis te laten restaureren. korte houtstraat 2 (rijksmonument, kap en gevelherstel) De voorgevel van het, uit het midden van de zeventiende eeuw daterende, monument werd nu weer opgesierd door de geheel herstelde afdekking en geveltop. De dakkapel aan de linkerzijde werd vervangen en de tuitgevel aan de achterzij de werd voorzien van een nieuwe pleisterlaag. nieuwe groenmarkt 16 (kerk Antonius van Padua) (rijks monument, cascoherstel) Dit jaar werd de tweede en laatste fase van de restauratie opgeleverd. De eerste fase (herstel van de in zeer slechte staat verkerende voorgevel) werd reeds in 1992 uitgevoerd (zie jaarboek Haerlem 1992). Uit het door het Nationaal Restauratie Fonds opgebouwde revolving fund kon, door de garantstelling van bisdom en gemeente Haarlem, aan het parochiebestuur een lening wor den verstrekt tegen een zeer lage rente. Dit deed het parochiebestuur besluiten om de uitvoering van deze tweede fase ter hand te nemen. Daarbij is het resterende deel van het casco aangepakt. De stalen ramen van de zijgevel werden vernieuwd. Van de kap werden de goten, dakpannen en vor sten onder handen genomen. Ook werd een deel van een van de belangrijkste dakspanten vernieuwd. Het houtwerk en ook het loodwerk van de klokketoren werden hersteld. Daar naast werd het uurwerk gereviseerd. Het kruis op de toren werd geheel vernieuwd omdat dit bijna was doorgeroest. Verder werden de overige gevels hersteld. Het casco is nu weer helemaal up to date zodat, met het goed uitvoeren van onderhoud, de kerk tot in lengte van dagen water- en wind- dicht kan zijn. nieuwe kerksplein 26 (rijksmonument, kapherstel) De oorspronkelijke bouwtijd van dit woonhuismonument gaat terug tot vóór de zeventiende eeuw. Het woonhuis was al in fasen gerestaureerd. Dit jaar werd het zadeldak op nieuw voorzien van rode dakpannen volgens oud-Hollands model. 217

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 217