Monumentenzorg Een van de belangrijkste doelstellingen van de Vereniging Haerlem is de zorg voor en het behoud van Haarlems cultu reel erfgoed in het algemeen en Haarlemse monumenten in het bijzonder. Voortdurende alertheid is hier geboden. De belangrijkste onderwerpen, waarop de Vereniging Haerlem actie heeft ondernomen zijn het Enschedé-complex en de Schouwburg Wilsonsplein. De laatste jaren heeft het bestuur zich regelmatig laten horen over het Enschedé-complex. Na in 1993 reeds tweemaal onze bezwaren tegen de Enschedé-plannen te hebben uit eengezet, hebben wij ons bij brief van 16 januari 1994 tot een drietal raadscommissies gewend. Eind 1994 werd het ontwerp-bestemmingsplan Appelaar ter inzage gelegd. Omdat wij moesten constateren dat sedert onze brief van 16 september 1993 vrijwel geen inhoudelijke wijziging van enig belang op het plan was aangebracht, heeft het bestuur van de Vereniging Haerlem bij brief van 21 december 1994 aan b w een inspraakreactie gezonden, waarin onze bezwaren zijn samengevat. Deze richten zich op de volgende punten: - grootschaligheid en omvang van de bouwmassa's - hoogten en volumes van de bouwmassa's - de plaats van de geplande entree van de parkeergarage - de luchtbrug over de Damstraat - de opening in de noordwand van de Damstraat - het vrijwel vervallen van de Nauwe Appelaarsteeg - de wijze waarop wij zijn geïnformeerd, de wijze waarop wij hebben kunnen inspreken en de wijze waarop met onze eerdere reacties is omgegaan. Het bestuur van de Vereniging Haerlem blijft in deze zaak alert. Ook voor het behoud van de Schouwburg aan het Wilsons plein ijvert onze Vereniging al enkele jaren. Na uitgebreide studie en discussie maakte onze Vereniging bij brief van 22 juli 1993 haar standpunt aan het college van burgemeester en wethouders kenbaar. Wij citeren uit dit stuk. De Vereni ging Haerlem is na ampele overweging en discussie tot de conclusie gekomen dat het gebouw aan het Wilsonsplein niet gesloopt dient te worden, maar juist zorg, bescherming en aandacht verdient. Ons standpunt baseren wij op gron den van architectonische, cultuur-historische en stedebouw- kundige aard. Uiteraard realiseren wij ons dat het gebouw, indien het gebruik als schouwburg zou komen te vervallen, een zinnige bestemming moet krijgen. Wij menen dat er vol doende mogelijkheden zijn, om hier tot een goede oplossing te komen, die uit exploitatief oogpunt als aanvaardbaar te 224

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 224