beschouwen is en gelijktijdig zoveel mogelijk van interieur en exterieur van het gebouw in stand laat. Concluderend, zijn wij van oordeel dat de schouwburg als gebouw behou den dient te blijven en dat naar een bestemming gezocht dient te worden waarbij het karakteristieke interieur en exterieur zo veel mogelijk gespaard blijven. Bij brief van 13 juni 1994 heeft onze Vereniging zich tot de minister van Welzijn, Volksgezonderheid en Cultuur ge wend met het verzoek de Schouwburg tot Rijksmonument te verklaren en als zodanig te beschermen. Dit verzoek is nog niet afgewikkeld. Naast bovengenoemde onderwerpen vroegen ook allerlei andere ontwikkelingen de aandacht, zoals de plannen rond de aanbouw aan de Nieuwe Kerk en de nieuwbouw naast de Olyfant. Haarlem 750 Op 23 november - de 749e verjaardag van de stad - werd in het stadhuis het Haarlem-750-programma gepresenteerd. De organisatoren van een groot aantal evenementen gaven hier een voorproefje van hun activiteiten. Uiteraard was ook de Vereniging Haerlem vertegenwoordigd. Diezelfde dag lag bij al onze leden een speciale editie van de Nieuwsbrief in de bus, met daarin het complete programma van activitei ten van de Vereniging Haerlem in 1995: lezingen, excursies, publikaties, heropening van de Hoofdwacht etc. Diverse bestuursleden zijn overigens ook bij de voorberei ding van allerlei andere in 1995 geplande evenementen be trokken. Zo bijvoorbeeld bij het museaal project 'De trots van Haarlem', bij het grote boek Deugd boven geweld, bij talloze andere boeken die voor 1995 gepland zijn en bij het onderwijsproject van de Stichting Haarlem Publikaties. Hoofdwacht In het vorige Jaarverslag en in verschillende in 1994 ver schenen Nieuwsbrieven, is uitgebreid gerapporteerd over de restauratie van de Hoofdwacht, zodat wij hier volstaan met enkele hoofdpunten. Bij besluit van 16 februari 1994 stelde de gemeenteraad een bedrag van 1,2 min. beschikbaar voor de restauratie van de Hoofdwacht. Op 16 mei is het werk feitelijk begonnen. De officiële start vond plaats op 31 mei. De begeleiding van de restauratie, het intensieve overleg met de gemeente en de voorbereiding van inrichting en terugverhuizing, hebben in 1994 zeer veel tijd en inzet van het bestuur gekost. Aan het einde van het verslagjaar waren de werkzaamheden al zover gevorderd, dat nu al gesteld kan worden dat de Hoofdwacht prachtig gerestaureerd is en dat 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 225