Necrologieën Joseph Henri Arends Het bericht van het heengaan van Henri Arends riep in de 8 mei 1921-3 augustus 1994 internationale muziekwereld, maar waarschijnlijk vooral eerst in Haarlem, levendige herinneringen op. Met de komst van deze even vakkundige als excentrieke dirigent als chef van het Noordhollands Philharmonisch Orkest (npo) werd in 1957 een nieuwe fase van het muziekleven in onze regio ingeluid. Vanuit het tot dan toe tamelijk conventionele kader waarin de concertprogrammering zich bewoog, werden on der zijn leiding alle mogelijke grenzen verkend en verlegd. Met als consequentie de verruiming van de klassieke rnu- ziekpraktijk, door ook de jazz en de popmuziek in het sym fonische gebeuren te betrekken. Culminatiepunten in dat opzicht werden bereikt in het door de dirigent zelf bedachte en opgezette (hij richtte er een speciaal kantoortje voor in) Hartewens Festival, dat in respectievelijk 1964, '66 en '68 het stedelijke maar even zo goed landelijke muziekleven in vuur en vlam zette. De vooral jeugdige bezoekers van deze razend populaire muzikale manifestaties kwamen van heinde en ver. En de (toen nog zwart-wit) tv zorgde ervoor, dat er in alle huiskamers kon worden meegenoten. Arends' interesse in het bewandelen van onbetreden paden van de muziekwereld trok al de aandacht tijdens zijn oplei ding aan het conservatorium van zijn geboortestad Maas tricht, waar hij tijdens zijn vioolstudie al bekend stond om zijn vertolking van 'rare' stukken. Nog voor het behalen van zijn einddiploma had hij zich al een vaste plaats verworven aan de lessenaars van het Maastrichts Stedelijk Orkest (mso thans lso). Mede wegens de behoudende programmering hield hij het orkestviolistenbestaan na een zestal jaren voor gezien. Hij wilde meer en meer zijn eigen artistieke impulsen volgen en ambieerde hartstochtelijk het dirigentschap. Hij nam daartoe lessen bij Carlo Zecchi en Paul van Kempen, terwijl hij in diezelfde periode al ervaring opdeed als leider van het Philipsorkest en -koor in Eindhoven en van de Koninklijke Harmonie in Roermond. 233

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 233