toenemende problemen met de leiding van de krant greep hij in i960 dankbaar het aanbod van directeur Jurrissen aan om als voorlichter in dienst te treden van de nzh. Onder diens opvolger Hortensius kreeg Bartman ook landelijk steeds meer taken toebedeeld in het ov-wezen. In 1969 een telefoontje uit Breda. De hoofdredacteur van het Dagblad De Stem, Loek Leijendekker: Joop, kom eens pra ten, ik heb een redactiechef nodig. Bij de keus tussen zijn geboortestad Haarlem en een nieuwe inzet binnen de dagbladjournalistiek won het vak. Glansrijk. Het openbaar vervoer zorgde ervoor, dat de nvj en later het persmuseum in Amsterdam, onderdeel van het Instituut voor Sociale Ge schiedenis (iisg), en ook de Haarlemse kennissen, optimaal bereikbaar bleven. Want Joop was niet alleen sociaal bewo gen, hij was ook een gezelligheidsmens, met sterke verha len, verteld met een prachtige stem, gevoed door een ijzer- sterk geheugen en een onwankelbare vriendentrouw. Aan het slot van zijn carrière werd hij belast met de leiding van een opleidingsklas voor Brabantse leerlingjournalisten. Dat werd voor docent en leerlingen een, zo heb ik begrepen, onvergetelijke en zegenrijke ervaring. Breda heeft een schouwburgprobleem. Joop en ook Alie, die veel over amateurtoneel heeft geschreven, hebben zich daar intens mee bemoeid onder meer met ingezonden stukken in het plaatselijk dagblad De Stem. Toen ze de lucht kregen van de Haarlemse Enschedé-problemen hebben ze zich ook bij ons schriftelijk in de discussie gemengd. De Haarlemse stadsbestuurders mogen zich gelukkig prijzen dat toen geen stadsredacteur Bartman meer aan hun plaatselijke krant was verbonden. (Voor de feitelijke informatie ben ik veel dank verschuldigd aan mevr. Ali Bartman-Kornmann) Johannes Wilhelmus Het moet in september 1947 geweest zijn, dat ik in een zaal- Bavo Beijk tje van De Leeuwerik aan de Kruisstraat Joh. Beijk voor het 1 oktober 1900- eerst ontmoette. Hij hield daar een lezing met lichtbeelden, 13 januari 1994 zoals dat toen heette, voor een gezelschap r.k. onderwijzers, die hij onder meer langs de Haarlemse hofjes leidde. Zelf onderwijzer voerde hij zijn collega's naar karakteristieke plekjes, liet ze in woord en beeld het Hofje van de Twaalf Apostelen aan de Ged. Voldersgracht zien, het Hofje van Gratie aan de Jacobstraat, het Hofje van Staats aan de Jans- weg en nog meer van die illustere lokaties, niet te vergeten 238 KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 238